Škrty medzinárodnej pomoci môžu stáť životy, varuje Barroso

BRUSEL 22. novembra (WEBNOVINY) – Európska únia by si mala dať pozor, aby sa znížením finančnej pomoci o takmer 10 % neodrezala od rozvojových krajín, povedal v stredu predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v prejave v Európskom parlamente.

„Už škrt niekoľkých tisícin percenta pre Európsky rozvojový fond (ERF) a humanitárnu pomoc môže pre tých najzraniteľnejších vo svete znamenať rozhodnutie o živote alebo smrti,“ povedal Barroso.

Posledný návrh eurorozpočtu na ďalších sedem rokov pritom žiada zníženie objemu financií na humanitárne projekty o 9,6 miliárd eur. Predpokladá tiež škrt 11 % pre ERF, financie z ktorého sa využívajú na podporu štátov s nízkymi príjmami v Afrike, Karibiku a Pacifiku. Mnohé z nich sú bývalými kolóniami európskych štátov.

Barroso je však možno jediným silným odporcom škrtania medzinárodnej pomoci, o ktorom neziskové organizácie hovoria ako o „pokuse dosiahnuť rozpočtovú rovnováhu EÚ na chrbtoch chudobných tohto sveta“. V tomto pokročilom štádiu vyjednávania ale financovanie pomoci na súčasnej úrovni už asi nemá perspektívu, tvrdia európski diplomati.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...