Škrty neprešli parlamentom, bude sa zmierovať s Radou EÚ

23.10.2012

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Európsky parlament (EP) zamietol škrty v rozpočte Európskej únie v roku 2013, ktoré navrhla Rada EÚ.

Európsky parlament v snahe podporiť ekonomický rast a tvorbu nových pracovných miest v uznesení, ktoré prijal v utorok, odmietol navrhované škrty v sume 1,9 miliardy eur z júla tohto roka v oblastiach, ktoré poslanci považujú za kľúčové pre naštartovanie hospodárstva.

Týka sa to najmä investícií do výskumu, podpory podnikania a zamestnanosti. Za uznesenie hlasovalo 492 poslancov, 123 poslancov bolo proti a 82 sa hlasovania zdržalo. EP o tom informoval na svojej internetovej stránke.

Odvtedy, ako do platnosti vstúpila Lisabonská zmluva, prebieha diskusia o rozpočte EÚ, ktorého návrh predkladá Európska komisia, v jedinom čítaní.

Po ňom nasleduje 21-dňové zmierovacie konanie medzi Radou EÚ a Európskym parlamentom. Zmierovacie konanie sa začne stretnutím vyjednávačov EP a Rady EÚ 26. októbra. Posledné stretnutie je naplánované na 9. novembra.

Ak sa podarí dospieť k dohode, EP bude o dosiahnutom kompromise hlasovať počas novembrového plenárneho zasadania v Štrasburgu.