Škrty v eurorozpočte musia chrániť ekonomický rast

20.11.2012

PARÍŽ 20. novembra (WEBNOVINY) – Lídri Európskej únie by sa mali vyvarovať škrtom v európskom rozpočte, ktoré by poškodili krehký ekonomický rast.

Povedal to francúzsky minister pre európske záležitosti Bernard Cazeneuve tri dni pred summitom, na ktorom chce Veľká Británia žiadať tvrdé rozpočtové obmedzenia. Ukázal tak, ako ďaleko od dohody európske štáty sú pred rozhovormi, ktoré sa začnú vo štvrtok v Bruseli.

„Chceme, aby Európa mala dobrý rozpočet, príspevok doň však zároveň nesmie ohroziť náš záväzok znižovať štátny deficit,“ dodal Cazeneuve. „Škrty v rozpočte nemôžu byť jediným cieľom vyjednávania. Európa potrebuje rozpočet, ktorý jej umožní dosiahnuť rast,“ dodal minister.

Britský premiér David Cameron pritom plánovanému rozpočtu EÚ na ďalších 7 rokov pohrozil vetom. Únia by mala obmedziť svoje výdavky s ohľadom na úsporné opatrenia, ktoré mnohé vlády urobili v snahe ukončiť tri roky trvajúcu dlhovú krízu, vyhlásil.

Keďže britské veto by uvrhlo európsky rozpočet do chaosu práve v čase, keď sa únia snaží vymaniť z krízy, europredstavitelia medzičasom zisťujú, či by ho bolo možné obísť. Pretlačenie rozpočtu so súhlasom iba 26 z 27 európskych štátov by bolo právne zložité, tvrdia diplomati, mohlo by však byť lepšou alternatívou ako dlhodobé uviaznutie na mŕtvom bode.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...