Slabší dolár zvýšil ceny ropy, zlato kleslo

20.10.2013

NEW YORK 20. októbra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v piatok mierne stúpli.

Dôvodom bolo oslabenie amerického dolára a rast čínskej ekonomiky, ktorá zaznamenala v treťom kvartáli rast na úrovni 7,8 %. Posilňovala teda najrýchlejším tempom v tomto roku.

Tento výsledok je v súlade s očakávaniami analytikov. Pod tento výsledok sa podpísal silnejší domáci aj zahraničný dopyt, ktorý podporil priemyselnú výrobu a tržby maloobchodu. Sezónne upravené údaje zároveň ukázali, že ekonomika krajiny v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom v sledovanom období posilnila o 2,2 %. Ceny britskej ropy Brent v piatok stúpli o 83 centov na 109,94 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy posilnili o 14 centov na 100,81 USD za barel.

Ceny zlata v piatok klesli, keďže investori pristúpili k vyberaniu ziskov. V predchádzajúcom dni zlato rástlo, keďže sa objavili očakávania, že čiastočné zatvorenie americkej vlády povedie k tomu, že Federálny rezervný systém (Fed) odloží obmedzenie programu stimulov pre americkú ekonomiku. Ceny zlata za celý týždeň posilnili o 3 %. Spotová cena zlata v piatok do 17:41 GMT oslabila o 0,4 % na 1 313,68 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 8,40 USD na 1 314,60 USD za uncu.