Slováci budú mať viac stresu z práce, ukázal prieskum

27.3.2012

BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) – Osem z desiatich zamestnancov si myslí, že počet ľudí trpiacich stresom súvisiacim s prácou sa v nasledujúcich piatich rokoch zvýši.

Vyplýva to z prieskumu zameraného na stres súvisiaci s prácou, ktorý realizovala pre Európsku agentúru pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci spoločnosť Ipsos MORI. Zisťovala názory viac ako 35 tisíc občanov z 36 európskych krajín.

Ako agentúru SITA informovala PR manažérka agentúry Omnimedia Martina Galátová, „na Slovensku prieskumníci oslovili 1 040 respondentov vo veku viac ako 18 rokov. Z nich 47 percent odpovedalo, že počet ľudí trpiacich na stres spojený s prácou sa v najbližších piatich rokoch bude výrazne zvyšovať, 33 percent si myslí, že ich počet sa zvýši mierne, ale iba jedno percento odpovedalo, že počet sa zníži.“

Stres súvisiaci s prácou je jedným z najväčších zdravotných a bezpečnostných problémov Európy, pretože výrazne prispieva k nepohodliu ľudí a znižuje výkonnosť hospodárstva. „V prieskume sa zistilo, že 72 percent Slovákov súhlasí s tým, že na zabezpečenie hospodárskej konkurencie schopnosti krajiny je dobrá prax v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, pričom 37 percent z nich s týmto tvrdením absolútne súhlasilo,“ informovala PR manažérka.

Celoeurópsky prieskum verejnej mienky o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci za roky 2011 až 2012 realizovala spoločnosť Ipsos MORI v mene Európskej agentúry pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Spoločnosť Ipsos MORI realizovala prieskumy s občanmi v 36 európskych krajinách, vrátane 27 členských štátov EÚ, troch krajín EHP a šiestich kandidátskych a potenciálne kandidátskych krajín.

Od 24. októbra 2011 do 17. januára 2012 prieskumníci uskutočnili 35 540 rozhovorov s dospelými staršími ako 18 rokov. V každej krajine sa realizovalo približne tisíc rozhovorov s občanmi. Išlo o druhý prieskum verejnej mienky, ktorý zadala na realizáciu Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci.