Slováci chápu zdravotné sestry a podporujú ich snahy

8.10.2013

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Minulotýždňový protest zdravotných sestier pred Úradom vlády SR u ľudí zarezonoval a väčšina s touto formou protestu sympatizovala. Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia pre tlačovú agentúru SITA.

Podľa neho totiž deviati z desiatich Slovákov „stanovačku“ sestier zaregistrovali a takmer štyri pätiny z nich vyjadrili tomuto protestu sympatie.

Výraznejšie však podľa prieskumu, ktorý sa realizoval od 2. do 4. októbra na vzorke 1 003 respondentov starších ako 18 rokov v celej republike, podporovali zdravotné sestry voliči opozičných strán.

Voliči vládneho Smeru totiž vyslovili protestu sympatie v 63,5 % prípadov, kým opoziční voliči v takmer 91 % prípadov. Naopak protest sestier sa nepozdával 10,8 % Slovákov, ktorí ho zaregistrovali, zvyšná desatina sa nevedela vyjadriť.

Obrazom: Sestry sa rozhodli protestovať nezvyčajnou formou

Väčšina respondentov taktiež zaregistrovala požiadavky zdravotných sestier. Celkovo sa takto vyslovilo 83,4 % opýtaných. Z nich tieto požiadavky podporuje vyše 87 % ľudí. Aj v tomto prípade mierne väčšie pochopenie nachádzajú zdravotné sestry u voličov opozície, z ktorých ich požiadavky podporuje až 93,5 % opýtaných. V prípade voličov Smeru podporu požiadavkám vyjadrilo 80 % respondentov.

Zároveň s podporou sestier v ich snahe vydobyť si lepšie mzdy Slováci nevnímajú v absolútnom poriadku ani zdravotníctvo ako celok. Podľa väčšiny opýtaných sa totiž vývoj zdravotníctva na Slovensku zhoršuje, čo tvrdí 57,9 % opýtaných. Opačný názor má len 12,3 % respondentov. V tomto prípade vidia voliči Smeru veci pozitívnejšie. Situácia sa totiž zhoršuje iba podľa 36,4 % z nich, kým rovnaký názor má presná polovica voličov opozície. Naopak zlepšovanie situácie v zdravotníctve vníma štvrtina voličov Smeru na jednej strane a niečo vyše pätina voličov opozície na strane druhej.

Video: Sestry si pre úradom vlády rozložili stany a protestujú

Sestry stanovali pred úradom vlády minulý týždeň od stredy do piatka. Takouto formou protestu sa snažili poukázať na problémy zdravotníctva. Medzi inými i na zákon, ktorý im mal od apríla minulého roka garantovať minimálne mzdy od 640 do 928 eur v závislosti od dĺžky odbornej praxe. Ústavný súd SR však účinnosť zákona v lete minulého roka pozastavil, a v júni toho roka rozhodol, že je protiústavný.

Video: Sestry sú sklamané z nezáujmu politikov