Slováci nakupovali menej, tržby maloobchodníkov klesli

5.9.2012

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) – Maloobchodné tržby eurozóny v júli medziročne oslabili o 1,7 % a v rámci celej EÚ o 0,2 %. Na Slovensku sa zmenšili o 2,0 %.

V porovnaní s júnom tohto roka tržby maloobchodu v eurozóne klesli o 0,2 % a v celej EÚ stagnovali. V SR klesli medzimesačne o 0,6 %. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil v stredu štatistický úrad EÚ Eurostat.

V rámci krajín, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, júlové maloobchodné tržby medziročne klesli v deviatich štátoch a vzrástli v dvanástich.

Najvýraznejší rast evidovali v Lotyšsku (10,3 %), Estónsku (6,5 %) a v Litve (5,7 %). Najviac tržby medziročne oslabili v Portugalsku (-7,6 %), Španielsku (-7,3 %) a na Malte (-4,2 %).

Medzimesačne klesli tržby maloobchodu v siedmich krajinách, vzrástli v dvanástich a v Dánsku a Fínsku zostali stabilné. Najväčší rast nastal v Lotyšsku (2,7 %), Írsku (1,7 %) a Poľsku (1,6 %). Najviac maloobchodné tržby medzimesačne oslabili v Španielsku (-1,9 %), na Malte a v Rakúsku (zhodne o 1,7 %) a v Nemecku so Slovinskom (zhodne o 0,9 %).