Slováci nakupovali najdrahšie potraviny z krajín V4

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Ceny potravín boli v roku 2012 jedným z hlavných ťahúňov inflácie nielen na Slovensku, ale aj vo väčšine krajín EÚ.

Ako ďalej vyplýva z analýzy UniCredit Bank, najlacnejšie potraviny si spotrebitelia mohli vlani kúpiť v Poľsku, kde ceny dosahujú v priemere len 62 % priemeru v únii, alebo v Rumunsku (67 % priemeru EÚ).

Naopak, najviac sa za potraviny platilo v Dánsku a vo Švédsku (144 % a 124 % priemeru EÚ). Ceny potravín na Slovensku v roku 2012, napriek prudšiemu rastu cien, dosahovali 87 % priemeru EÚ.

Slovensko sa tak v tejto oblasti stalo siedmou najlacnejšou krajinou EÚ, avšak zároveň najdrahšou spomedzi krajín Visegrádskej štvorky (V4).

V Poľsku boli potraviny podľa UniCredit Bank lacnejšie v priemere o 29 %, v Maďarsku o 7 % a Českej republike o 3 % než v SR. „Ceny na Slovensku sú v porovnaní s priemerom EÚ nižšie najmä v prípade mäsa (71 % priemeru EÚ) a pečiva a obilnín (82 %),“ uvádza analýza. Pokiaľ ide o oleje a tuky, ich ceny prekročili európsky priemer o 19 %, nealkoholické nápoje o 4 %.

Vajcia a mliečne výrobky stoja na Slovensku približne rovnako ako v ostatných krajinách európskej dvadsaťosmičky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...