Slováci neveria, že budú mať v budúcom roku viac peňazí

22.12.2012

BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) – Väčšina Slovákov nevníma nový rok s veľkým optimizmom.

Podľa prieskumu Workmonitor personálno-poradenskej spoločnosti Randstad deväť z desiatich zamestnancov vníma súčasnú ekonomickú situáciu na Slovensku ako zlú.

Tri štvrtiny zamestnancov dokonca očakáva v budúcom roku jej ďalšie zhoršenie. Napriek tomu sa väčšine slovenských firiem vedie po finančnej stránke pomerne dobre. Ale ani tak, ich zamestnanci s prémiami na konci roka, nepočítajú. Hlavne dúfajú, že v roku 2013 sa im zvýšia mzdy.

Iba pätina Slovákov si myslí, že by sa v roku 2013 mohla ekonomická situácia v krajine zlepšiť. 75 % pracujúcich je naopak presvedčených, že hospodárenie bude v budúcom období čoraz horšie. V porovnaní so svetovým trhom sa stav slovenskej ekonomiky nejaví dobre. V iných skúmaných krajinách označilo priemerne 61 % opýtaných súčasnú situáciu za zlú. Na Slovensku má tento názor drvivá väčšina obyvateľov.

Firmám sa pritom podľa zamestnancov vedie pomerne dobre. Šesť z desiatich Slovákov tvrdí, že ich zamestnávateľovi sa po finančnej stránke darí. Polovica je dokonca presvedčená, že v budúcom roku sa situácia zamestnávateľa bude ešte ďalej zlepšovať. Aj preto veľa ľudí dúfa, že v budúcom roku by mohli ich mzdy stúpať.

Podľa prieskumu Randstad Workmonitor je 9 z 10 ľudí presvedčených, že tento rok boli pre svoju firmu prínosom a za svoje výkony by si preto zaslúžili jednorazové prémie. Ale svoje šance na získanie odmien príliš ružovo nevidia. V skutočnosti 43 % opýtaných počíta s tým, že sa nakoniec nedočkajú žiadnych bonusov.