Slováci patria k najkonzervatívnejším investorom

BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Domácnosti v strednej a východnej Európe vykazujú v porovnaní s Európskou menovou úniou (EMÚ) konzervatívnejšie investičné postoje a väčšinu finančných aktív investujú do vkladov a meny.

Vyplýva to z najnovšej štúdie spoločnosti Generali PPF Asset Management, podľa ktorej sú najkonzervatívnejšie v investovaní domácnosti na Slovensku, v Slovinsku a v Českej republike, kde investície do meny a vkladov predstavujú viac ako 50 % všetkých finančných aktív domácností.

Za týmito krajinami nasleduje Poľsko s podielom 45 % a Maďarsko, kde tento podiel predstavuje 39 %. Priemer Európskej menovej únie je pritom na úrovni 36 %.

V porovnaní so západnou Európou investície do podielových fondov v krajinách strednej a východnej Európy zostávajú podľa spoločnosti Generali PPF Asset Management relatívne nízke, hoci všetky monitorované krajiny vykazujú od roku 2004 nárast. Ten je hnaný najmä rastúcim bohatstvom. Najväčší nárast investícií do podielových fondov pritom zaznamenali domácnosti v Maďarsku, a to o 230 %, v Poľsku o 160 %, v Slovinsku o 100 %, v Českej republike o 65 % a na Slovensku o 25 %.

“Napriek tomuto prudkému nárastu za posledných osem rokov, očakávame ďalší významný rast investícií domácností v krajinách strednej a východnej Európy aj v nasledujúcich piatich rokoch. S každým jedno eurovým nárastom HDP by mali investície do podielových fondov vzrásť o 11 centov. Tieto investície budú mať pravdepodobne konzervatívny charakter a predpokladáme mierne zhodnotenie v priemere o 5 % pre krajiny, ktoré doteraz neprebrali jednotnú európsku menu,” konštatuje investičný stratég Generali PPF Invest Michal Valentík.

Štúdia odrážajúca údaje na konci druhého štvrťroka 2012 hovorí aj o tom, že najsilnejšími krajinami pokiaľ ide o investovanie domácností sú Slovinsko, kde investície v priemere predstavujú 1 150 eur na obyvateľa a Maďarsko so 769 eurami. V Českej republike investície dosahujú 591 eur na obyvateľa a v prípade slovenských domácností predstavujú 472 eur. Podobné investície na obyvateľa vykazuje aj Poľsko, konkrétne 469 eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...