Slováci patria k priekopníkom v bezkontaktnom platení

11.1.2014

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – V treťom kvartáli 2013 klienti slovenských bánk uskutočnili bezkontaktne viac ako 6,12 mil. transakcií v celkovej sume 80,48 mil. eur.

Ako ďalej informovala Slovenská banková asociácia, Slovensko patrí v zavádzaní bezkontaktnej technológie medzi lídrov v Európe. Dôkazom podľa nich nie je len jedna z najvyšších penetrácií týchto kariet v EÚ, ale aj stále sa zvyšujúce počty transakcií.

Obľuba rýchlo narastá

Ku koncu septembra banky vydali 1,89 mil. bezkontaktných kariet pri medziročnom náraste o 93 %. Tvoria tak zhruba 40 % zo všetkých platobných kariet, ktorých ku koncu septembra 2013 bolo 4,73 milióna.

Podľa vyjadrení spoločnosti MasterCard po celom svete veľmi rýchlo narastá obľuba bezkontaktných platieb. Len v Európe sa počet transakcií kartami s touto technológiou zvýšil v treťom kvartáli minulého roka o 220 % a objem vzrástol o 356 %.

Rýchle platenie

Slovensko podľa MasterCardu jednoznačne patrí k priekopníkom v bezkontaktnom platení. Bezkontaktné platby sú podľa MasterCardu ideálne pre trhy, na ktorých sa tradične platilo hlavne hotovosťou a kde sa kladie dôraz na rýchlosť platby. Umožňujú uskutočňovať každodenné nákupy ľahko a bez nutnosti zadávať PIN alebo podpisovať účtenku.

Hoci prvú bezkontaktnú kartu uviedla na tunajší trh spoločnosť MasterCard v roku 2008, spoločnosť Visa Europe má v súčasnosti na Slovensku podľa jej vyjadrení v rámci vydaných bezkontaktných kariet vyše 90-percentný trhový podiel. Už dávnejšie spoločnosť Visa Europe informovala, že Slovensko je pre nich veľmi zaujímavou krajinou, pričom ide o trh, kde sa bezkontaktné platby dobre rozbehli.

Platobné karty na Slovensku

Pred vyše dvadsiatimi rokmi prišli na Slovensko prvé platobné karty, ktoré boli technologicky veľmi jednoduché, keď obsahovali iba magnetický prúžok.

Na začiatku nového milénia začali banky poskytovať platobné karty s čipom, prišlo platenie aj cez internet a po roku 2005 sa začala vo svete rozširovať bezkontaktná technológia. Na Slovensko prišla v lete 2008. Nový spôsob platenia predstavila vtedy ako prvá v spolupráci s MasterCard spoločnosť Volksbank, v súčasnosti Sberbank.