Slováci platia kartou častejšie ako vlani

29.11.2012

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Takmer dve tretiny opýtaných si myslia, že svoju platobnú kartu používajú v roku 2012 častejšie ako vlani.

Platby kartou sú preferovanejšie než hotovosť, rastie aj počet držiteľov kariet, ktorí nimi platia aj malé sumy do 5 eur. Najobľúbenejším benefitom je odmena za platbu kartou, ktorú oceňuje 85 % respondentov.

Výsledky vyplývajú z prieskumu, ktorý pre spoločnosť MasterCard vypracovala agentúra GfK.

Dve tretiny Slovákov využijú svoju platobnú kartu aspoň dvakrát do týždňa. Najčastejšie kartou platíme za jedlo a oblečenie (86 %), palivo (57 %), elektroniku (49 %) a drogériu (48 %). V prípade, že majú držitelia karty možnosť výberu, 69 % z nich preferuje platbu kartou a iba 31 % hotovosť.

Preferencia platby kartou narástla medziročne o 3 %, rovnako medziročne stúpla aj ochota platiť kartou aj malé sumy, pričom až 58 % držiteľov kariet je ochotných platiť kartou aj sumy v rozsahu 3 až 5 eur.

Respondenti by radi privítali lepšie možnosti bezhotovostných platieb najmä na pošte (54 %). Bezhotovostné platby by uvítali aj v štátnych a obecných úradoch (41 %), u lekára (38 %), v reštauračných a ubytovacích zariadeniach (31 %), pri kúpe lístkov na podujatia (30 %) či pri platení pokút polícii (22 %).