Slováci podľahli vlne zadlžovania sa, počet úverov stúpa

BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) – Februárový objem úverov na bývanie potvrdil, že začiatok tohto roka je pre banky historicky najsilnejší.

Poskytli 230 mil. eur pri medziročnom náraste o 20 %. „Aj keď realitné spoločnosti hovoria o oživení trhu s bytmi, z našich štatistík jednoznačne vyplýva, že trh ťahá predovšetkým refinancovanie starších a drahších hypoték,“ hovorí analytik Fincentra Ján Porázik.

Ešte výraznejšie sa zadlžovanie prejavilo v segmente spotrebiteľských úverov. Tu si Slováci požičali dvakrát viac ako v rovnakom mesiaci roka 2009.

Februárový objem spotrebiteľských úverov 117 mil. eur predstavuje medziročný nárast o 18 %, medzimesačný o 29 % a oproti krízovému februáru 2009 sa ich objem zvýšil o 102 %.

Aj keď objem spotrebiteľských úverov nie je historicky najvyšší, silnejší začiatok roka ešte banky podľa Porázika nezažili. „Rozhodne to nepovažujeme za dobrú správu. Na masívne zadlžovanie nie je veľa dôvodov ani počas ekonomického rozmachu, a tobôž nie v období ekonomickej neistoty,“ povedal Porázik.

Ľudia podľa neho nelogicky podľahli vlne zadlžovania sa a požičiavajú si naozaj na všetko. Napríklad v ČR si jedna klientka zobrala úver, aby mohla poskytnúť úplatok lekárovi.

Stavebné úvery sa držia na periférii financovania bývania. Ich objem vo výške 1,5 milióna znamená medziročný pokles o 21 % a medzimesačný rast o 13 %. Objem stavebných medziúverov medziročne narástol o 31 % a medzimesačne o 18 % na 28 mil. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...