Slováci poľavujú vkladať na termínované účty, sadzby klesli

12.12.2012

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Vklady domácností si aj v treťom štvrťroku udržali rastúci trend. Ako ďalej uviedla Národná banka Slovenska, absolútny nárast vkladov na úrovni 84,7 mil. eur bol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 6,6 % nižší, čím nadviazal na slabší vývoj v prvom polroku 2012.

Kým ešte v júli a v auguste sa prostriedky umiestňovali čiastočne do termínovaných vkladov, v septembri domácnosti vkladali svoje prostriedky podľa centrálnej banky najmä na netermínované účty.

Štruktúra zmien v objeme vkladov naznačuje klesajúci záujem o termínované vklady. Dôležitú úlohu v tomto vývoji zohral podľa národnej banky presun vkladov retailu do fondov kolektívneho investovania, a to najmä do špeciálnych fondov. Presun síce už nebol taký výrazný ako v druhom štvrťroku 2012, no napriek tomu ostáva podľa národnej banky významným faktorom.

„Motiváciou sú pravdepodobne od začiatku roka systematicky klesajúce sadzby na dlhodobé termínované vklady, ako aj to, že v septembri výrazne klesla aj priemerná sadzba na krátkodobé termínované vklady,“ uviedla centrálna banka. Nárast vkladov sa koncentroval hlavne v pobočkách zahraničných bánk pri sume 89 mil. eur a v menšej miere v stredne veľkých bankách s objemom 17 mil. eur. Na druhej strane, veľké banky a stavebné sporiteľne zaznamenali spolu pokles vkladov o 21,7 mil. eur.