Slováci s kontokorentným úverom sú väčšinu mesiaca v mínuse

BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) – Väčšinu mesiaca je v mínuse 87 % používateľov povoleného prečerpania, teda deväť z desiatich ľudí.

Ako ďalej vyplynulo z analýzy Sberbank, ktorý uskutočnila na vzorke cez 13-tisíc klientov, aktívne však využíva prečerpanie (kontokorent) len 15 % z nich. Ďalších 20 % ho síce má, no nepoužíva ho.

„Slováci vo väčšine prípadov vnímajú povolené prečerpanie ako rezervu a neodráža ich nedisciplínu vo výdavkoch. Ak totiž prečerpanie nepotrebujú, nesiahajú naň. No ak si to náhle okolnosti vyžiadajú, zostávajú v mínuse dlhšie obdobie,“ povedal vedúci oddelenia Costumer Value Managementu Sberbank Slovensko Filip Vítek.

V priemere je výška rámca prečerpania 872 eur. Spomedzi krajov vedie Žilina so sumou 1 008 eur. Na druhom mieste je Bratislava s priemerným rámcom 973 eur. Tu je zároveň podľa vyjadrení Sberbank najmenší podiel klientov, ktorý aktívne kontokorent využívajú.

Podľa Víteka je to celkovo lepšou finančnou situáciou ľudí žujúcich v hlavnom meste, ako aj tým, že vo väčšej miere využívajú aj iné formy úverov. V priemere majú muži dovolený kontokorent výrazne vyšší ako ženy, a to o 135 eur. Podľa banky to súvisí s vyššou mzdou mužov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...