Slováci sa trasú pred drahými potravinami, škrtia výdavky

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Hlavným strašiakom ľudí vo východnej Európe naďalej zostávajú vysoké životné náklady.

Vyplýva to z prieskumu agentúry YouGov medzi zákazníkmi IPF, ktorá je materskou spoločnosťou Provident Finanancial, realizovanom v krajinách Visegrádskej štvorky, Rumunsku a aj exotickom Mexiku.

Vo všetkých týchto krajinách obavy z vysokých životných nákladov vyjadrilo až 50 % opýtaných.

Celkovo však majú najväčšie obavy z vysokých životných nákladov Maďari, ktorých sa takto vyjadrili až štyri pätiny.

V rámci životných nákladov z prieskumu vyšlo, že za najväčšiu hrozbu s 33-percentným podielom považujú Európania a Mexičania najmä náklady na potraviny.

V tomto smere dokonca vedú Slováci, z ktorých uviedlo túto obavu až 43 %. Naopak najmenej sa ľudia obávajú nezamestnanosti, ktorú uviedlo 21 % opýtaných a kriminality v mieste bydliska, ktorú zadalo 11 % respondentov.

Ako opatrenie proti vysokým životným nákladom tak zákazníci Providentu naďalej míňali peniaze opatrne. Podľa prieskumu 70 % z nich znížilo výdavky na spoločenský život, 68 % na spotrebný tovar a 63 % na dovolenky. Okrem toho ľudia vo Visegrádskej štvorke, Rumunsku a Mexiku, aby ušetrili, častejšie siahajú po menej kvalitných potravinách, dokonca menej kúria. Výdavky na vzdelanie a zdravotnú starostlivosť sú naopak naďalej oblasťami, ktoré sú najmenej ovplyvnené zníženou ochotou zákazníkov míňať peniaze.

Prieskum, ktorého sa zúčastnilo celkom 9 660 dospelých nad 18 rokov, pre IPF realizovala spoločnosť YouGov v apríli a máji tohto roku prostredníctvom online dotazníka. Zapojili sa doň zákazníci IPF v Česku, na Slovensku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a v Mexiku.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...