Slováci šetria, mesačne si odložia v priemere 77 eur

30.10.2012

BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Miera úspor v druhom štvrťroku dosiahla na Slovensku 11,2 %, teda toľko sme v priemere odkladali zo svojho hrubého disponibilného príjmu.

Ako ďalej uviedol analytik ČSOB Marek Gábriš, bola to podobná miera, ako napríklad v Českej republike, kde bola miera úspor na úrovni 11,3 %. O niečo viac si odložili naši susedia v Rakúsku, a to 15,6 %.

Slováci si podľa Gábriša najviac odkladajú v poslednom štvrťroku, kedy sa ich miera úspor v posledných troch rokoch (2009 – 2011) pohybuje okolo 18 % až 21 %.

Odkladať na investície či horšie časy si začíname v tridsiatke. Vyplýva to zo štatistík ČSOB, podľa ktorých si sporiaci účet otvárajú tridsiatnici a intenzívne sporia do veku 39 rokov.

Priemerná suma, ktorú si mesačne ukladáme na sporiaci účet je 77 eur. „Odporúčaná suma, ktorú by si mal klient odkladať na sporiaci účet, je desať percent z platu,“ uviedla riaditeľka odboru Sporenie a investície ČSOB Dana Škublová. Termínované vklady zase najčastejšie využívajú klienti po päťdesiatke.