Slováci si najčastejšie požičiavajú do tridsiatky

2.12.2013

BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Najčastejšie si požičiavajú ľudia vo veku, keď sa začínajú osamostatňovať. Ako ďalej vyplynulo z prieskumu banky Zuno, ktorý uskutočnila agentúra Perfect Crowd na vzorke 500 slovenských respondentov, 83 percent žiadateľov o pôžičku je vo veku 18 až 30 rokov.

Na čo si Slováci najviac požičiavajú

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že najčastejšie (52 percent) si berieme pôžičku na kúpu nového auta. Druhým dôvodom je kúpa nábytku (25 %) a na treťom mieste je elektronika (11 percent). Skôr než si klienti vyberú konkrétnu pôžičku, rozhodujú sa medzi viac ako dvoma ponukami (54 percent).

Ako povedala šéfka produktového manažmentu a CRM direct banky Zuno Lenka Hritzová, je zbytočné, aby na pôžičke klienti preplácali len kvôli tomu, že išli po prvej ponuke. Osvedčenou metódou, ako získať na trhu najvýhodnejšiu ponuku, je podľa Ovčarika žiadať si ponuky čo najväčšieho počtu bánk. Zobrať si pôžičku v mladom veku má svoje výhody aj nevýhody. Mladí ľudia nastupujúci do prvého zamestnania po škole majú podľa banky Zuno tendenciu nabrať si oveľa viac pôžičiek, než vládzu splácať.

„Ľudia vo veku okolo 18 až 25 rokov sú pre banky rizikovejší klienti, niektoré banky im ponúkajú aj vyššie úrokové sadzby,“ skonštatoval výkonný riaditeľ spoločnosti Finančná Hitparáda Maroš Ovčarik.

Prieskum tiež ukázal, že samotný proces vybavovania pôžičky nejde vždy hladko. Ľudí najčastejšie znechucovala zdĺhavosť a byrokracia, či výška poplatkov a provízií, ktoré v konečnom dôsledku navýšili mesačnú splátku. Tretí dôvod, ktorý viedol klientov k nespokojnosti, bol fakt, že dostali oveľa vyššiu úrokovú sadzbu, než očakávali.