Slováci si vlani od bánk požičali vyše päť miliárd eur

1.2.2013

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Naše banky požičali počas minulého roka Slovákom celkovo 5,3 mld. eur nových úverov.

Na konci roka 2012 tak dlžili bankám 17,8 mld. eur, čo bolo medziročne o 9,1 % viac. Podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej je najčastejším dôvodom, prečo do banky ideme a o úver požiadame, naše bývanie.

V prípade hypoték alebo iných úverov na bývanie ide zväčša o kúpu alebo väčšiu rekonštrukciu bývania.

Po spotrebných úveroch zase siahame pre drobnejšie úpravy bytov či domov alebo pre nákup zariadenia a spotrebičov. Tomuto typu úverov sa podľa Sadovskej darilo, ich novoposkytnutý objem dosiahol za celý uplynulý rok vyše 1,3 mld. eur a úroveň z roku 2011 predbehol o 17 %.

Stav úverov medziročne vzrástol

Celkový stav spotrebných úverov sa koncom roka podľa Sadovskej po prvýkrát vyšplhal nad úroveň 2,5 mld. eur a medziročne bol vyšší o 13,3 %.

Apetít po úveroch na bývanie bol neprehliadnuteľný najmä v závere roka. Banky totiž počas prvých dvoch tretín roka požičali Slovákom na bývanie nižšie objemy finančných prostriedkov ako v roku 2011. Posledná tretina roka, predovšetkým október a november, ale priniesla zvrat.

Konkrétne v novembri nielenže objem novoposkytnutých hypoték či iných úverov na nehnuteľnosti prekonal podľa Sadovskej november 2011 o vyše štvrtinu, ale bankám sa dokonca podarilo pokoriť aj úrovne z mája a júna, ktoré tradične bývajú veľmi silné.

Nízke úrokové sadzby

Jednou z príčin mohli byť podľa Sadovskej relatívne nízke úrokové sadzby pri tomto type úverov. Ani posledná tretina roka ale nedokázala zmeniť sumár za celý rok a objem novoposkytnutých úverov na bývanie vo výške 3,7 mld. eur bol oproti roku 2011 nižší o 3,2 %.

Retailoví klienti bánk tak mali na konci uplynulého roka požičaných z bánk na bývanie takmer 13,3 mld. eur. Tento stav bol medziročne vyšší o 10,6 %.