Slováci si vo februári priplatili aj za elektrinu a plyn

28.3.2012

BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) – Po januárovom zmiernení tempo rastu cien v slovenskom priemysle vo februári opäť zrýchlilo.

V úhrne ceny priemyselných výrobcov podľa údajov Štatistického úradu SR vo februári medziročne stúpli o 2,6 %, kým v januári rástli 2,1-percentným tempom.

V priemere za prvé dva mesiace tak stúpli o 2,4 %. Medzimesačná dynamika rastu cien v priemysle sa zrýchlila z januárových 0,3 % na 1,1 %.

Tuzemské priemyselné ceny vo februári medziročne stúpli o 3,8 %. Zvýšili sa ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 8 %, ťažby a dobývania o 4 %, dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb o 2,6 % a priemyselnej výroby o 0,9 %.

Medzimesačne vzrástli priemyselné ceny pre tuzemsko o 1,1 %. Zvýšili sa ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 2,5 %, dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb o 0,4 % a priemyselnej výroby o 0,2 %. Ceny ťažby a dobývania sa znížili o 1,9 %.

Ceny v priemysle pre export v druhom mesiaci medziročne stúpli o 1,7 %, v tom ceny ťažby a dobývania o 5,4 %, dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 4 % a priemyselnej výroby o 1,6 %.

Medzimesačne exportné priemyselné ceny vzrástli o 1,1 % vplyvom vyšších cien dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 5,3 %, ťažby a dobývania o 1,7 % a priemyselnej výroby o 0,8 %. Znížili sa ceny dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb o 5 %.

V priemere od začiatku roka oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástli ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko o 3,3 % a exportné ceny o 1,7 %.