Slováci si začiatkom roka zobrali vyše miliardy eur na úver

17.5.2013

BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Banky pôsobiace na Slovensku poskytli v prvom štvrťroku obyvateľstvu vo forme nových úverov takmer 1,3 mld. eur. To bolo o pätinu viac ako v rovnakom období vlaňajška.

Slováci tak v závere marca dlžili bankám celkovo 18,1 mld. eur a medziročne prišlo k nárastu stavu úverov pre obyvateľstvo o takmer 10 %. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádzala z údajov Národnej banky Slovenska.

Hoci úvod roka nezvykne bývať úverovo silným, tohtoročné čísla hovoria podľa analýzy Poštovej banky o opaku.

Slováci si požičiavajú najmä kvôli bývaniu

Počas prvého kvartálu požičali banky retailovým klientom vo forme nových úverov na bývanie vyše 880 mil. eur. Slováci si tak požičali kvôli bývaniu o 23 % vyšší objem peňazí ako počas prvého štvrťroka 2012. Stav úverov na bývanie sa tak na konci marca vyšplhal na 13,5 mld. eur, čomu zodpovedal medziročný nárast o 11,1 %.

Hoci bývanie si Slováci zväčša financujú prostredníctvom úverov na bývanie, na drobné rekonštrukcie či kúpu zariadenia a spotrebičov im stačí podľa Poštovej banky aj spotrebný úver.

Práve po tejto forme financovania siahali Slováci v nemalej miere aj počas prvých troch mesiacov roka 2013, nakoľko si z bánk vo forme nových spotrebných úverov požičali 336 mil. eur. Medziročne sa záujem o spotrebné úvery zvýšil o 16,5 %. Celkovo tak retailoví klienti dlžia bankám prostredníctvom spotrebiteľských úverov takmer 2,6 mld. eur, čo je medziročne o takmer 14 % viac.

Najčastejším dôvodom, prečo ideme do banky a požiadame o úver, je podľa Poštovej banky naše bývanie. V prípade hypoték alebo iných úverov na bývanie ide zväčša o kúpu alebo väčšiu rekonštrukciu bývania.

V porovnaní s minulosťou sa vybavenie úveru skrátilo

Po spotrebných úveroch zase siahame kvôli drobnejším úpravám bytov či domov, kvôli nákupu zariadenia a spotrebičov, ďalším dôvodom môže byť aj splatenie iného už existujúceho dlhu.

Vybavenie úveru nebolo podľa Poštovej banky vždy samozrejmosťou, no v porovnaní s minulosťou sa skrátilo z dní na hodiny a jeho schválenie z týždňov na zopár dní.

V úverovaní ale Slováci ostatných Európanov len dobiehajú. Podľa Poštovej banky viac-menej všetky známe ukazovatele zaoberajúce sa úverovaním slovenských a európskych domácností potvrdzujú, že Slováci sú jedným z najmenej zadlžených národov v rámci eurozóny či Európskej únie.

Na Slovensku máme podľa Poštovej banky nielenže jeden z najnižších podielov domácností, ktoré majú spotrebný alebo hypotekárny úver, ale aj celkový objem finančných prostriedkov, ktoré majú Slováci požičané z bánk, je v pomere k veľkosti našej ekonomiky jeden z najnižších.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...