Slováci sú nespokojní, čakajú menej práce i zadlženosť štátu

2.1.2014

BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) – Verejnosť predložila vláde kritický odpočet, tvrdí to Inštitút pre verejné otázky (IVO) na základe výsledkov novembrového výskumu názorov verejnosti na aktuálne spoločenské a politické otázky.

Pre IVO výskum od 5. do 12. novembra zabezpečila agentúra FOCUS na reprezentatívnej vzorke 1049 obyvateľov SR vo veku od 18 rokov. Vo výskume respondenti odpovedali aj na otázku, ako sa zmenila situácia v spoločnosti od nástupu vlády Roberta Fica v roku 2012 vo vybraných jedenástich oblastiach.

Odporúčame aj:

Vyše polovica Slovákov si myslí, že krajina nemá dobrý smer

Väčšina očakáva zhoršenie

„Iba okrajová časť respondentov pohybujúca sa medzi štyrmi až deviatimi percentami vyslovila názor, že v uvedených oblastiach došlo k zlepšeniu,“ agentúru SITA o tom informovala Zora Bútorová z Inštitútu pre verejné otázky.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe z výskumu IVO, väčšina respondentov je presvedčená o zhoršení situácie v piatich oblastiach – pracovné príležitosti (75 percent), postavenie živnostníkov a malých podnikateľov (65 percent), situácia v zdravotníctve (64 percent), stav verejných financií, zadlženosť štátu (63 percent) a korupcia a klientelizmus v politike (62 percent).

V hodnotení situácie v ďalších troch oblastiach prevažovalo konštatovanie zhoršenia nad konštatovaním nezmenenej situácie či stagnácie – v oblasti justície a súdnictva (53 percent ku 36 percentám), dodržiavania zákonov a ústavy (49 percent ku 38 percentám) a v oblasti školstva (46 percent ku 39 percentám).

V ďalších troch oblastiach približne polovica respondentov konštatovala stagnáciu, pričom podiel tých, čo považovali situáciu za zhoršenú, dosahoval okolo 40 percent. Stav demokracie sa podľa 47 percent nezmenil a podľa 41 percent zhoršil.

Situácia v oblasti životnej úrovne respondentov či ich rodín je podľa 49 percent opýtaných rovnaká a podľa 41 percent horšia. V jedenástej oblasti, ktorej sa výskum venoval, sa respondentov pýtali na vzťahy medzi Rómami a ostatnými obyvateľmi.

Tie podľa 51 percent ostali rovnakými a 41 percent tvrdí, že sa zhoršili. Názory na vývoj v jednotlivých oblastiach sú v populácii rovnomerne rozložené, teda rozdiely podľa pohlavia, veku či vzdelania nie sú štatisticky významné.

Prívrženci Smeru sú optimistickejší

„Prívrženci Smeru-SD sa odlišujú od prívržencov ostatných politických strán i od priemeru populácie priaznivejším hodnotením vývoja vo všetkých skúmaných oblastiach,“ konštatuje sa ďalej v tlačovej správe z výskumu.

Aj medzi priaznivcami Smeru však prevažujú respondenti, ktorí pociťujú nepriaznivý vývoj v oblasti pracovných príležitostí (59 percent), zhoršenie postavenia živnostníkov a drobných podnikateľov (52 percent) a nepriaznivý vývoj situácie v zdravotníctve (53 percent), dodáva IVO.