Slováci zaplatili v januári viac za energiu i potraviny

13.2.2012

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien na úvod tohto roka mierne spomalilo. Ako informoval Štatistický úrad SR, januárová medziročná inflácia meraná národnou metodikou dosiahla 3,9 %, kým v decembri ceny vzrástli o 4,4 %.

Medzimesačne sa však ceny v januári oproti decembru zvýšili až o 1,4 % a to najmä pre rast cien energií, ale aj potravín. Vývoj bol v súlade s očakávaniami Národnej banky Slovenska.

V medziročnom porovnaní pritom najrýchlejšie rástli ceny dopravy, a to o 7,6 %. Nasledovali ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív, ktoré sa oproti januáru 2011 zvýšili o 5,7 %. Alkohol a tabak medziročne zdražel o 5 %, rozličné tovary a služby o 4,1 %, zdravotníctvo o 3,6 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 3,5 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 3 %, odevy a obuv o 2,6 %, rekreácia a kultúra o 0,7 % a nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,3 %. Medziročne klesli iba ceny poštových a telekomunikačných služieb o 0,1 %.

Najviac rástli ceny nájomného a energii

Medzimesačne v januári oproti decembru boli najrýchlejšie rastúcou položkou ceny bývania a energií, ktoré stúpli za mesiac o 3,1 %. Druhý najvyšší medzimesačný rast vykázali ceny potravín a nealkoholických nápojov na úrovni 1,8 %.

Zdražela však aj rekreácia a kultúra o 1 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,9 %, rozličné tovary a služby o 0,8 %, doprava o 0,6 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,4 % a zdravie a hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 0,3 %.

Naopak, klesli ceny odevov a obuvi o 0,9 %. Na úrovni predchádzajúceho mesiaca zostali ceny poštových a telekomunikačných služieb a vzdelávania.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v januári zrýchlila z decembrových 2,3 % na 2,6 %.

Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, sa na medziročnej báze rovnako zrýchlila z decembrových 2,2 % na 2,6 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia v januári na úrovni 0,7 %, pričom čistá inflácia dosiahla 0,5 %.

V roku 2011 rástli ceny rýchlo

Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo vlani k rýchlejšiemu rastu cien.

Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž v roku 2011 dosiahol 3,9 %, čo bolo v súlade s očakávaniami rezortu financií.

Najvýraznejšie pritom vlani rástli ceny dopravy, energií, potravín a vzdelávania. V tomto roku ministerstvo počíta so spomalením rastu cien na 2,8 %.

Vo februári je možné podľa centrálnej banky očakávať mierne spomalenie medziročnej inflácie. Potraviny by mali pokračovať v spomaľovaní medziročného rastu pre vývoj cien agrokomodít. Mierne nižší medziročný rast by mohli zaznamenať podľa národnej banky aj ceny služieb, ako aj ceny pohonných látok pre bázický efekt vysokej dynamiky v predchádzajúcom roku.