Slovak Telekom štartuje komerčnú prevádzku 4G siete

15.11.2013

NITRA 15. novembra (WEBNOVINY) – Operátor Slovak Telekom od piatka odštartuje komerčnú prevádzku siete štvrtej generácie, známej aj pod označeniami 4G či LTE.

Tá je vhodná najmä na veľmi rýchly prenos údajov. V prvej fáze bude dostupná v plnohodnotnej prevádzke v Trnave, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici a Prešove. Operátor to oznámil na štvrtkovej tlačovej besede.

Slovak Telekom plánuje pokryť sieťou štvrtej generácie v prvých troch mesiacoch zhruba 20 % obyvateľov Slovenska. „Sme obmedzení technologicky, pretože v tomto frekvenčnom pásme nemôžeme pokrývať oblasti blízko hraníc,“ vysvetlil generálny riaditeľ Slovak Telekomu Miroslav Majoroš, prečo 4G zatiaľ nepokryje ďalšie veľké mestá ako Bratislavu, Trenčín a Košice.

3G je stále dominantná technológia Telekomu

Pripojenie bude fungovať na frekvencii 1 800 MHz. Teoretické maximum pre download bude 73 Mbps a pre upload 23 Mbps. „3G je stále naša dominantná technológia. LTE je logicky ďalším krokom,“ uzavrel Majoroš. Rýchle pripojenie bude určené primárne pre telefóny a tablety, dostupné budú aj USB modemy.

V súčasnosti operátor eviduje približne 55 tis. zákazníkov so zariadeniami s podporou LTE. Do polovice februára budúceho roka si budú môcť jeho zákazníci LTE vyskúšať zadarmo, k ich existujúcim dátovým balíčkom dostanú naviac 1 GB dát mesačne.

Podľa cenníka by sa mali príplatky za zrýchlené pripojenie neskôr pohybovať na úrovni zhruba 10 eur pre smartfóny a tablety, 20 eur mesačne navyše bude stáť rýchlejšie pripojenie cez USB modemy, ale operátor avizoval aj možné akcie.

V pilotnej prevádzke poskytuje 4G aj operátor O2

V súčasnosti LTE prevádzkuje aj operátor O2, avšak len v pilotnej prevádzke, ktorá je dostupná v Bernolákove, Ivanke pri Dunaji a Zálesí. Ešte tento rok by mal však slovenský Telekomunikačný úrad SR (TÚ) odštartovať aukciu na frekvencie pre 4G. Zatiaľ nie je isté, ktoré firmy sa do nej zapoja, operátori sa k nej totiž nemôžu vyjadrovať.

Víťazi, ktorí vzídu z aukcie, sa musia regulátorovi zaviazať, že pásmami 800 Mhz a 1 800 Mhz pokryjú aspoň štvrtinu obyvateľstva už do konca roka 2015. Pásmom 2 600 MHz, ktoré je vhodné predovšetkým pre husto zastavané oblasti, ale aj pre hraničné oblasti akou je napríklad Bratislava, budú musieť do konca roka 2015 pokryť minimálne desatinu obyvateľov Slovenska. Pokrytie sa má podľa kritérií TÚ SR v nasledujúcich rokoch ďalej zvyšovať.

Regulátor určil aj minimálne rýchlosti. Tie majú predstavovať aspoň 2 Mbit/s pre downlink a 256 kbit/s pre uplink. Ďalšou podmienkou TÚ SR je národný roaming. To znamená, že víťazi aukcie budú musieť ostatným operátorom poskytnúť prístup k svojej sieti. Podmienka je však obmedzená len na pásma 900 a 1 800 MHz.

Slovak Telekom

Spoločnosť Slovak Telekom je súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom Group. Jej majoritným akcionárom je spoločnosť Deutsche Telekom AG s podielom 51 % akcií.

Slovenská republika zastúpená Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky vlastní 34 % akcií a Fond národného majetku Slovenskej republiky 15 % akcií.

Skupinu Slovak Telekom tvoria materská spoločnosť Slovak Telekom a jej dcérske spoločnosti Zoznam, Zoznam Mobile, Telekom Sec a PosAm.