Slovákom najviac škôd spôsobuje sneh a námrazy

BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – V minulom roku Slovákom najviac škôd spôsobil sneh a námrazy. Škody spôsobovala váha snehu, pod ktorou sa zrútili strechy, ale i padajúce kusy ľadu či snehu zo striech alebo konáre lámajúce sa pod váhou snehu, ktoré poškodili autá.

Ľudia tiež nahlasovali poistné udalosti spôsobené víchricou, krupobitím a požiarmi.

Vyplýva to z prieskumu Generali PPF Holding, v ktorom monitorovali počet škôd spôsobených prírodnými katastrofami a nahlásenými klientmi poisťovní spadajúcich pod Generali. Agentúru SITA o tom informoval Michal Holčík.

Prieskum robili v deviatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy, okrem Slovenska aj v Českej republike, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Rumunsku, Maďarsku, Poľsku a Bulharsku.

V krajinách strednej a juhovýchodnej Európy spôsobujú tradične najviac poistných škôd búrky, víchrice a krupobitia.

Hoci v celosvetovom porovnaní prírodných katastrof postihujú najväčší počet ľudí povodne, obyvateľov strednej a juhovýchodnej Európy výrazne trápil tento živel naposledy v roku 2010.

Na Slovensku vtedy záplavy spôsobili najväčšie škody za posledných 20 rokov, čo sa týka rozsahu poistného plnenia.

V uplynulom roku 2012 nahlasovali Slováci najmä škody spôsobené pod tiažou snehu a námrazy (zrútené strechy, poškodené vozidlá pádom ľadu alebo snehu zo strechy alebo pádom stromov v dôsledku tiaže snehu). Nasledovali poistné udalosti spôsobené víchricou, krupobitím a požiarmi.

„Aj keď počet nahlásených poistných škôd v dôsledku povodní v posledných rokoch aj na Slovensku klesol, povodne sú stále zďaleka najničivejšie, pokiaľ ide o rozsah poškodenia majetku a zásah do bežného života ľudí,“ hovorí Petr Bohumský, riaditeľ pre riadenie rizík a zabezpečenia Generali PPF Holding a dodáva: „Hoci bol uplynulý rok pre náš región relatívne pokojný, čo sa týka výskytu prírodných katastrof, trend posledných rokov je jednoznačný: objem škôd spôsobených klientom poisťovní prírodnými živlami výrazne vzrástol a s jeho vzostupným trendom musíme počítať aj naďalej“.

Najviac sa v uplynulom období zahrávali prírodné živly s Maďarskom, kde za posledné tri roky bolo nahlásených viac ako 134 000 škôd v dôsledku víchrice a krupobitia.

Pre porovnanie:
– Z prírodných katastrof spôsobujú v celosvetovom meradle najväčšie finančné škody hurikány a zemetrasenia.

– Vôbec najnákladnejšou prírodnou katastrofou od roku 1970 bok hurikán Katrina, ktorý v auguste 2005 zasiahol juh USA, Mexický záliv a Bahamy, a v ktorého dôsledku boli poisťovniam nahlásené škody v hodnote 57,5 miliardy eur.

– Podľa štatistík švajčiarskej poisťovacej skupiny Swiss Re je na druhom mieste zemetrasenie v Japonsku z marca 2011, kde finančné plnenie nahlásených škôd dosiahlo 27 mld. eur.

– Hurikán Andrew, ktorý v auguste 1992 spôsobil v USA a na Bahamách škody vo výške 19.8 miliardy eur, je treťou najväčšou katastrofou.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...