Slovákom prispievanie do eurovalu nevonia, sú na chvoste EÚ

13.9.2012

Európania vidia euro ako škodlivé

Viac ako polovica Európanov sa domnieva, že spoločná európska mena je škodlivá pre ekonomiky ich krajín. Vyplýva to z výročného prieskumu nadácie German Marshall Fund of the United States a talianskej nadácie Compagnia di San Paolo, ktorého výsledky zverejnili v stredu.

Tie odhalili, že 57 percent respondentov z 12 krajín EÚ považuje euro za zlú vec pre hospodárstvo ich vlasti. Do prieskumu však boli zaradení aj obyvatelia krajín mimo eurozóny, v ktorých sa spoločná mena 17 krajín neteší veľkej popularite. Potvrdili to aj aktuálne čísla, podľa ktorých má negatívny pohľad na euro až takmer 90 Britov, 84 percent Švédov či 71 percent Poliakov. Nespokojných je však napríklad aj 57 percent Španielov.

Samotný odchod z eurozóny si však želá iba niečo viac ako štvrtina Nemcov a Španielov a 61 percent opýtaných Európanov je spokojných s členstvom v EÚ. V porovnaní s minulým rokom ide o šesťpercentný pokles.
BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Príspevky Slovenska do záchranného fondu pre krajiny s rozpočtovými problémami schvaľuje len 31 percent Slovákov, ešte vlani takúto solidaritu vyjadrovalo 38 percent Slovákov.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu transatlantických trendov, ktorý robil German Marshall Fund of the United States (GMF) od 2. do 27. júna na vzorke približne tisíc respondentov.

Výskum už od roku 2002 skúma názory verejnosti v Spojených štátoch a v Európe na aktuálne otázky svetovej politiky, ekonomiky a bezpečnosti. Tento rok sa výskum uskutočnil v Spojených štátoch amerických, v 12 členských krajinách EÚ vrátane Slovenska, v Turecku a v tomto roku prvýkrát aj v Ruskej federácii.

Príspevky do záchranného fondu v priemere schvaľuje 54 percent európskych respondentov. Z 12 skúmaných krajín EÚ je najvyššia podpora v Taliansku (66 percent), Španielsku a Francúzsku (65 percent) a najnižšia na Slovensku.

S výrokom „EÚ by mala mať väčšie právomoci, ovplyvňovať hospodársku a rozpočtovú politiku členských štátov“ súhlasí 53 percent nemeckých respondentov, ale len 15 percent britských. Na Slovenku by väčšia centralizácia mala podporu tretiny obyvateľov, čo je blízko priemeru za EÚ12. Podiel ľudí, ktorí vidia pozitívne účinky členstva v EÚ na národnú ekonomiku, klesol na Slovensku z 68 percent v roku 2010 na 56 percent v roku 2012, čo je o niečo menej ako priemer za EÚ12.

Klesol aj podiel tých, ktorí sú presvedčení o pozitívnych účinkoch členstva v eurozóne – zo 64 percent v roku 2010 na 54 percent v tomto roku, čo je však stále najviac zo všetkých skúmaných krajín eurozóny. Prípadné vystúpenie z eurozóny by na Slovensku podporilo len 17 percent opýtaných.

Tesná väčšina Slovákov (52 percent) schvaľuje spôsob, akým ekonomickú krízu rieši Európska únia. Podobný „rating“ (52 percent) má u slovenskej verejnosti nemecká kancelárka Angela Merkelová. Postup slovenskej vlády schvaľuje iba 40 percent opýtaných. Väčšina ľudí na Slovensku (83 percent) je presvedčených, že náš ekonomický systém nie je spravodlivý a profituje z neho len zopár ľudí. Podobný výsledok výskum zaznamenal len v Bulharsku, vo všetkých iných skúmaných krajinách je pocit ekonomickej nespravodlivosti menej rozšírený.