Slovákom sa oplatí tankovať u susedov, aj keď ceny klesli

3.10.2013

BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) – Cena pohonných látok v Európskej únii stále klesajú. Od začiatku septembra benzíny zlacneli v priemere o 5 centov za liter a nafta o 2,5 centu za liter.

„Klesajú aj ceny pohonných látok na Slovensku. Od tohtoročných miním dosiahnutých v polovici roka sú však stále vzdialené. Benzíny o 3 centy za liter, nafta o viac ako 4 centy za liter,“ informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk.

Na Slovensku sú benzíny lacnejšie oproti priemeru Európskej únie o 5,5 centov a nafta približne o 5 centov. Slovensko je teda na 17. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov a v rebríčku najnižších cien nafty na 15. mieste. Najmenej za liter benzínu motoristi zaplatia v Rumunsku, o 27 centov za liter menej ako na Slovensku. Nafta je najlacnejšia v Luxembursku. „V porovnaní s naftou na Slovenskom je lacnejšia približne o 19,5 centu za liter,“ dodal Novotný.

Nelichotivé porovnanie s okolím

Slovensko má v porovnaní so začiatkom roka benzíny o 0,3 centu za liter drahšie. Nafta je na Slovensku lacnejšia zhruba o 3 centy za liter. Pre Slovensko je nelichotivé porovnanie s okolitými krajinami.

Máme totiž najdrahšie benzíny. „V Česku, ktoré je druhé najdrahšie, tankujú benzín v priemere cca o 8,5 centu za liter lacnejšie. Nafta je lacnejšia v Poľsku a v Rakúsku,“ doplnil Novotný s tým, že Poľsko má najlacnejšie pohonné látky z krajín V4 a Rakúska.

Slovenským motoristom sa tak stále oplatí ísť tankovať do susedných štátov. „V prípade, že sa rozhodnete ísť natankovať na otočku do zahraničia, do Poľska sa vám oplatí zájsť po benzín v priemere 42 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do vzdialenosti 30 kilometrov,“ uviedol Novotný.

Ceny klesli v 18 krajinách únie

Po benzín sa oplatí ísť aj do Rakúska, približne 28 kilometrov ďaleko, do Česka 18 kilometrov a do Maďarska 30 kilometrov. „Po naftu sa oplatí zájsť aj do Rakúska, 13 kilometrov ďaleko od miesta štartu na Slovensku,“ dodal Novotný.

Pokles cien benzínov od začiatku roka zaznamenalo 18 krajín únie. Najväčší v Maďarsku, o 6,2 centu za liter. Nižšie v porovnaní so začiatkom roka sú ceny nafty aj v ďalších 20 krajinách. Naftu najviac zlacnili v Írsku, o 6,6 centu za liter. Ceny benzínov zdvihlo od začiatku tohto roka najviac Bulharsko, o 5,6 centu za liter.

Aj nafta tento rok najviac zdražela v Bulharsku, o 5 centov za liter. „Priemerná cena benzínov pre celú úniu klesla v porovnaní so začiatkom roka o 1,6 centu za liter, priemerná cena nafty je približne o 2,5 centu za liter vyššie, ako začiatkom roka,“ konštatoval Novotný.