Slovákov čaká uťahovanie opaskov, Ficov plán je tvrdý

19.6.2012

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Vláda ukázala, ako chce konsolidovať verejné financie. Slovákov čaká tvrdé uťahovanie opaskov. Denník SME zverejnil plán ministerstva financií, ktorý navrhuje 22 bodov, ako pomôcť slovenskej ekonomike.

Konsolidačný balík obsahuje 22 opatrení, ktorých celkový dosah na verejné financie v budúcom roku by mal byť približne 2,3 miliardy eur.

Smer si tak podľa denníka SME nechal možnosť, aby niektoré opatrenia stiahol alebo aby získanú sumu využil inak. Suma 600 miliónov môže slúžiť aj pre prípad, že sa do prijatia rozpočtu zhorší výhľad slovenskej ekonomiky.

Balík opatrení zahŕňa najmä zvýšenie daní o takmer miliardu eur ročne, približne 500 miliónov eur chce Smer získať znížením veľkosti druhého piliera z deväť na štyri percentá platu.

Balíček ráta so znížením výdavkov štátu o 600 miliónov eur, ktorých hlavnou časťou je pokles miezd v štátnej správe o päť percent a desaťpercentné krátenie bežných výdavkov.

Najväčším prekvapením balíčka je podľa denníka SME návrh na zdanenie výsluhových dôchodkov policajtov, vojakov či hasičov.

Ozdravný balík vládneho Smeru-SD počíta, okrem mimoriadnych odvodov regulovaných firiem a bánk, s rozšírením bázy pre bankový odvod, aj so zvýšením daní z príjmu právnických osôb a fyzických osôb s vyšším príjmom, odvodov živnostníkom, zvyšovaním niektorých úradných poplatkov, nájomného za poľnohospodársku pôdu.

Medzi konsolidačnými opatreniami je aj ponechanie koncesionárskych poplatkov, zníženie odvodu do druhého piliera a podobne. Ušetriť sa má však aj na výdavkoch štátu, predovšetkým na mzdách a bežných výdavkoch.

Pozrite si, aké škrty navrhuje Ficova vláda.

Ficov_balicek

Fico oklamal voličov, tvrdí Figeľ

Opozičné KDH sa odmieta s vládnym Smerom-SD ďalej baviť o alternatívach konsolidácie verejných financií.

Vyhlásil to predseda hnutia Ján Figeľ po tom, čo v pondelok KDH dostalo od Smeru kompletný zoznam vládnych konsolidačných opatrení.

„Celý komplex opatrení potvrdzuje, že Robert Fico a Smer oklamali ľudí na Slovensku. Nie je to o šetrení na strane vlády, ale o škrtení ekonomiky, a tým hlavne živnostníkov, dohodárov, malých podnikateľov a obyčajných ľudí,“ vyhlásil na utorňajšom brífingu Figeľ.

Prístup vládneho Smeru pritom podľa KDH pripomína skôr hru s opozíciou. Ako tvrdí Figeľ, reálne ozdravné opatrenia Ficov kabinet odmieta a prichádza len so zvyšovaním daní.

„Potvrdzuje to, že rokovanie s opozíciou bolo len divadlom a my sa na takomto divadle ďalej zúčastňovať nebudeme. Som presvedčený, že Slovensko potrebuje reálne ozdravné opatrenia, ktoré však Robert Fico na rokovaní v podstate neprijal. Vláda Smeru ponúka v podstate istotu zvyšovania daní, istotu zvyšovania odvodov a istotu zvyšovania nezamestnanosti,“ dodal predseda KDH.