Slovákov ohrozujú ilegálne vajcia, na povrchu majú salmonelu

15.6.2012

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Na pulty slovenských obchodov sa dostalo nelegálne viac ako 1 860 000 vajec, ktoré môžu byť nakazené.

Na tlačovej konferencii o tom informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek.

Ministerstvo spolu so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR odhalilo nelegálne prebaľovanie vajec na základe udalosti z Komárna, kde sa minulý týždeň nakazilo salmonelózou 28 detí.

„Ukázalo sa, že salmonela (baktéria – pozn. SITA) bola dokonca aj na povrchu týchto vajíčok,“ povedal minister.

Skúmanie viedlo k trom firmám v Bratislave, Seredi a Trnave, ktoré nemajú skladové priestory, ani chov a triediacu linku. Podľa slov ministra distribuovali 1 860 000 vajec. „Nemajú jeden sklad, chladiaci box, aby mohli toto robiť,“ dodal.

Firmy falšovali dodacie listy

Firmy podľa zistení rezortu falšovali dodacie listy. Pri kontrole chýbali aj faktúry. Namiesto faktúry za takmer milión vajec našli len pokladničný blok. „Na celú dodávku neexistuje riadny doklad, ktorý by nasvedčoval tomu, že vajíčka sú zo Slovenska, a že prišli legálne,“ uviedol Jahnátek.

Na vajíčkach sú typovacie označenia, tie sú však takisto sfalšované, no bežný zákazník ich v obchode od legálnych nerozozná. Vzhľadom na to, že veterinárna správa nemá kompetencie vyšetrovacieho orgánu, požiadali o pomoc štyri okresné riaditeľstvá policajného zboru.

Rezort pôdohospodárstva pripravil tri opatrenia, aby sa takého prípady neopakovali. Kontroly budú 24-hodinové vrátane víkendov. Podľa slov ministra majú pracovníci veterinárnej správy skúsenosti s tým, že počas kontroly neprichádzajú do prevádzky žiadne dodávky tovaru, ale práve v čase, keď kontrolóri odídu, príde niekoľko kamiónov s tovarom.

Ministerstvo nariadilo kontrolu

Ďalej vytvorilo ministerstvo tri zásahové skupiny veterinárov s celoslovenskou pôsobnosťou, ktoré budú robiť náhodné kontroly nad rámec riadnych kontrol.

Tretí krok má byť program kontrol na diaľniciach a prístupových cestách, kde sa budú vykonávať náhodné aj cielené kontroly kamiónov. Kontroly budú aj pri vykládke tovaru, keďže podľa slov ministra sa stáva, že nelegálny tovar je uložený ďalej od kraja, aby ho kontrola pri bežnej prehliadke neobjavila.

Minister Jahnátek taktiež prosí občanov, aby kým nerozbalia potraviny, nezahadzovali pokladničný blok. Chce tak lepšie identifikovať zdroj nelegálnych a nebezpečných potravín. Takisto chce, aby sa takéto konanie klasifikovalo ako trestný čin verejného ohrozenia.