Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť pomalšie

17.4.2012

BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská ekonomika, ktorá za minulý rok vykázala rast na úrovni 3,3 %, sa podľa prognózy Medzinárodného menového fondu (MMF) v tomto roku zväčší o iba 2,4 %.

MMF to uviedol v najnovšom výhľade svetovej ekonomiky, ktorý na svojej internetovej stránke zverejnil v utorok. V budúcom roku by sa podľa predikcie fondu rast slovenského hospodárstva mal zrýchliť na úroveň 3,1 %.

MMF ďalej odhaduje, že tempo rastu spotrebiteľských cien v SR sa zmierni z vlaňajšej úrovne 4,1 % na 3,8 % v tomto roku a na 2,3 % v budúcom roku. Vývoj nezamestnanosti na Slovensku bude podľa MMF premenlivý.

V tomto roku očakáva jej rast na 13,8 % z vlaňajších 13,4 % a v budúcom roku mierny pokles na úroveň 13,6 %.

V prípade Českej republiky po vlaňajšom raste hrubého domáceho produktu (HDP) o 1,7 % MMF očakáva v tomto roku jeho posilnenie iba o 0,1 %. V budúcom roku by však české hospodárstvo podľa fondu malo vzrásť o 2,1 %.

Rast poľskej ekonomiky sa podľa fondu v tomto roku spomalí iba na úroveň 2,6 % z vlaňajších 4,3 %. V budúcom roku by sa rast poľského HDP mal zrýchliť na úroveň 3,2 %. Maďarské hospodárstvo bude podľa prognózy MMF po vlaňajšom raste o 1,7 % v tomto roku stagnovať a na budúci rok obnoví rast na úrovni 0,8 %.