Slovenská ekonomika dosiahla najnižšiu úroveň od marca 2010

28.9.2012

BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Nálada v slovenskej ekonomike sa naďalej zhoršuje.

Indikátor ekonomického sentimentu totiž podľa údajov Štatistického úradu SR klesá už štvrtý mesiac za sebou a medzimesačne klesol o jeden bod na 87,8 bodu. Dosiahol najnižšiu úroveň od marca 2010.

Do výsledku sa podľa úradu premietol pokles dôvery v sektore stavebníctva a u spotrebiteľov, ale aj negatívny vývoj z predchádzajúcich dvoch období. Indikátor je stále nižší ako v rovnakom období minulého roka, a to o 2,6 bodu. Zaostávanie za úrovňou dlhodobého priemeru sa zväčšilo na 9,8 bodu.

Indikátor dôvery v priemysle

Indikátor dôvery v priemysle sa v septembri zvýšil o 4,4 percentuálneho bodu na hodnotu mínus 0,3. Vývoj indikátora ovplyvnil podľa úradu hlavne očakávaný rast produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch.

Indikátor dôvery v stavebníctve aj v septembri pokračoval v poklese. Jeho hodnota sa pre zhoršenie vyhliadok zamestnanosti a ďalšieho oslabenia dopytu znížila oproti predchádzajúcemu mesiacu o 3,5 bodu na záporných 45,5 bodu. Tým sa prehĺbilo zaostávanie za dlhodobým priemerom.

Indikátor dôvery v obchode s hodnotou 5,7 bodu vzrástol v septembri v porovnaní s augustom o jeden percentuálny bod, a to najmä vplyvom pozitívnych hodnotení očakávanej podnikateľskej situácie.

Spotrebiteľská atmosféra sa zhoršuje

Indikátor dôvery v službách sa nezmenil, jeho hodnota 15,3 percentuálneho bodu ostala na úrovni predchádzajúceho obdobia. Vývoj indikátora ovplyvnilo pozitívne hodnotenie súčasného dopytu, pričom podnikateľskú situáciu, ale najmä očakávaný dopyt, respondenti hodnotili negatívne.

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa naďalej zhoršuje. Indikátor spotrebiteľskej dôvery oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 5,7 bodu na mínus 31,6 bodu.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je nálada spotrebiteľov o 6,7 bodu nepriaznivejšia a aktuálny výsledok zaostáva aj za svojím dlhodobým priemerom.