Slovenská ekonomika si budúci rok polepší menej

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – Budúcoročné oživenie hospodárskeho rastu na Slovensku bude zrejme miernejšie, ako sa pôvodne očakávalo.

Vyplýva to z aktuálneho májového kola pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS) medzi analytikmi komerčných bánk.

Tí totiž znížili svoj priemerný odhad budúcoročného hospodárskeho rastu o 0,5 percentuálneho bodu na 2,5 %. Pre tento rok ponechávajú banky predikcie hospodárskeho rastu bez zmeny na úrovni 0,9 %.

Zároveň s revíziou prognózy hospodárskeho rastu bankári pristúpili pre budúci rok aj k zníženiu odhadu rastu spotrebiteľských cien. Tie by mali byť podľa národnej metodiky aj podľa harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien ku koncu roka 2014 medziročne vyššie o 2,5 %.

V porovnaní s aprílom sa tak očakávania pri oboch metodikách znížili zhodne o 0,3 percentuálneho bodu. Pomalší rast cien však banky predpovedajú aj pre tento rok. Aprílovú prognózu koncoročnej inflácie na úrovni 2,2 % znížili zhodne pri oboch metodikách o 0,3 percentuálneho bodu na 1,9 %.

Bankoví analytici sú tak momentálne pri predpovedaní vývoja hospodárskeho rastu stále mierne optimistickejší ako samotná centrálna banka. Tá totiž naposledy znížila svoj odhad tohtoročného rastu hrubého domáceho produktu z pôvodných 1,3 % na 0,7 %.

Naopak, rezort financií odhaduje na tento rok zatiaľ hospodársky rast na úrovni 1,2 %. Svoje prognózy by však mal v júni aktualizovať.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...