Slovenské banky prišli o zisky, do novembra padli o tretinu

31.12.2012

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Bankový sektor na Slovensku dosiahol ku koncu novembra čistý zisk 467,6 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to podľa údajov Národnej banky Slovenska zníženie o 29,2 %. Rozhodujúcu časť ziskovosti bánk tvoria čisté úrokové príjmy, tie však klesli o 2,7 % na 1,61 mld. eur.

Ako konštatovala centrálna banka v analýze bankového sektora ku koncu septembra, ziskovosť sektora medziročne klesla najmä pre zavedenie bankového odvodu a klesajúcich čistých úrokových príjmov.

Na minuloročný výrazne pozitívny výsledok vplývali podľa centrálnej banky viac-menej jednorazové akciové, resp. podielové výnosy v niektorých bankách. Bez týchto vplyvov by tohtoročná ziskovosť medziročne nepoklesla až tak.

Perspektíva pre vývoj ziskovosti bankového sektora je však v najbližších mesiacoch podľa Národnej banky Slovenska skôr negatívna. Väčšina z trendov, ktoré negatívne pôsobia na ziskovosť bánk, bude podľa nej pretrvávať a viaceré z nich sa pravdepodobne ešte zvýraznia.

Minuloročný čistý zisk bankového sektora stúpol na Slovensku takmer o tretinu na 668,5 mil. eur. Významnú zložku zisku bánk však tvorili jednorazové príjmy. Po ich odrátaní sa čistý zisk sektora v uplynulom roku pohyboval okolo úrovne roka 2010, teda okolo sumy 503 mil. eur.