Slovenské hospodárstvo je menej ohrozené než maďarské

16.11.2012

BUDAPEŠŤ 16. októbra (WEBNOVINY) – Slovenské hospodárstvo je menej ohrozené súčasnou krízou než maďarské.

Na piatkovom slovensko-maďarskom ekonomickom fóre to vyhlásil predseda vlády Maďarska Viktor Orbán. Hlavným dôvodom tejto skutočnosti je podľa neho to, že Slovensko na rozdiel od západných krajín po prepuknutí hospodárskej krízy urobilo menej chýb a nezadlžovalo sa do takej miery prostredníctvom stimulov, ktoré len „pošteklili“ ekonomiku krajiny a na jej fungovanie mali minimálny dopad.

Skutočnosť, že Slovensko dosahuje lepšie ekonomické výsledky než Maďarsko, je podľa Orbána výzvou. Zároveň však dodal, že je lepšie brať si príklad z úspešnejšieho suseda než z chudobného a lenivého. Orbán si myslí, že pre Maďarsko je táto zdvihnutá latka dobrou inšpiráciou.

Slovenský premiér Robert Fico ešte vidí priestor pre ďalší hospodársky rozvoj oboch krajín v prehlbovaní vzájomnej spolupráce, ako napríklad v oblasti spoločného obchodu, podporovaní podnikateľského prostredia, budovania infraštruktúry a energetiky.

Fico zdôraznil, že pre Slovensko a Maďarsko je dôležité severojužné prepojenie plynovodov, pretože by tak krajiny nemuseli byť rukojemníkmi v sporoch medzi Ruskom a Ukrajinou.

Fico maďarskému premiérovi navrhol aj spoločné rokovania vlád, keďže sa tento formát osvedčil aj pri budovaní vzťahov s Českou republikou.

Pre obe krajiny by to podľa Fica predstavovalo možnosť debatovať aj o ďalších otvorených otázkach. Podobný zámer o spojených rokovaniach vlád ma SR aj s Poľskom a Bulharskom.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...