Slovenské hospodárstvo porastie na budúci rok o tri percentá

22.5.2012

BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) – Slovenské hospodárstvo v tomto roku porastie o 2,6 % a v roku 2013 sa slovenský hrubý domáci produkt (HDP) zvýši o 3 %. Zdrojom rastu HDP zostanú najmä export a investície. Informovala o tom vo svojej prognóze Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Súkromnú spotrebu na Slovensku podľa OECD naďalej tlmí pretrvávajúca vysoká miera nezamestnanosti a fiškálna konsolidácia. Prognóza zamestnanosti je naďalej nepriaznivá, pretože firmy sa pokúšajú zvýšiť rast produktivity, aby obnovili svoju konkurencieschopnosť. Nová slovenská vláda sa zaviazala zredukovať deficit štátneho rozpočtu do roku 2013 pod hranicu troch percent HDP.

Podľa prognózy OECD sa maďarská ekonomika v tomto roku zmenší o 1,5 % zatiaľ čo v predchádzajúcom odhade predpokladala organizácia pokles v tomto roku iba o 0,6 %. Podľa aktuálnej prognózy porastie maďarské hospodárstvo v budúcom roku o 1,1 %.

Poľská ekonomika by sa mala v tomto aj v budúcom roku zväčšiť zhodne o 2,9 %. V predchádzajúcom odhade predpokladala OECD rast poľskej ekonomiky na úrovni 2,5 %. Tohtoročný pokles by podľa OECD mala zaznamenať aj česká ekonomika. OECD prognózuje, že sa za celý tento rok zmenší české hospodárstvo o 0,5 %, zatiaľ čo v budúcom roku porastie o 1,7 %.