Slovenské stavebníctvo sa vyvíjalo lepšie ako priemer EÚ

17.1.2014

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Sezónne upravená produkcia stavebníctva eurozóny v novembri medzimesačne oslabila o 0,6 % a v rámci celej 28-člennej Európskej únie sa zmenšila o 1,1 %. Medziročne novembrová stavebná výroba eurozóny klesla o 1,7 % a v rámci celej EÚ oslabila o 1,6 %. Vyplýva to z predbežného odhadu, ktorý zverejnil v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Slovenská stavebná produkcia sa vyvíjala lepšie, ako bol priemer eurozóny aj celej EÚ, keď medzimesačne posilnila o 2,5 % a medziročne o 1,9 %.

V rámci krajín, pre ktoré mal Eurostat k dispozícii údaje, stavebníctvo medzimesačne oslabilo v siedmich a vzrástlo v ôsmich štátoch. Najviac kleslo v Českej republike (-5,6 %), v Rumunsku (-4,9 %) a vo Veľkej Británii (-4 %). Najviac medzimesačne stavebný sektor vzrástol v Slovinsku (9,6 %), v Poľsku (3,9 %) a v Maďarsku (3 %).

Medziročne sa októbrová produkcia stavebníctva zmenšila v deviatich štátoch, v Nemecku zostala stabilná a v piatich krajinách vzrástla. Najviac sa zmenšila v Portugalsku (-13 %), v Taliansku (-10,8 %), v Bulharsku (-9,1 %) a v Českej republike (-8,3 %). Stavebníctvo medziročne posilnilo najviac v Slovinsku (30,7 %), v Maďarsku (18,9 %) a vo Švédsku (5,9 %).