Slovenské vína strácajú svoj štandard, pri kontrole neuspeli

18.10.2012

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Dve tretiny vín predávaných v maloobchodných predajniach na Slovensku nezodpovedá požadovanej kvalite.

Ako ďalej vyplýva z výsledkov kontrol Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR, o ktorých vo štvrtok informoval minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, kritériám kontrolórov nevyhovelo 80 zo 140 vzoriek odobratých na laboratórny rozbor.

Podobná situácia je aj v zariadeniach spoločného stravovania, kde kontroly zistili nedostatky v 23 z 50 vzoriek vína. Pri samotnom výrobnom procese plnila do fliaš nekvalitné víno každá ôsma prevádzka.

V maloobchode pri kontrolách neobstála jedna pätina vzoriek slovenských vín, v prípade zahraničných to bolo až 71 %. O niečo kvalitnejšie vína ponúkali zariadenia spoločného stravovania, kde kvalitatívnym kritériám nevyhovela viac než polovica zahraničných a jedna štvrtina domácich vín.

Medzi najčastejšie nedostatky patrili podľa Jahnátkových slov sediment, zákal, myšina a sekundárna fermentácia. Kontroly ŠVPS SR prebiehali od 1. januára do 30. septembra tohto roku. Inšpektori na mieste skontrolovali celkovo 4 113 vín, odobrali 240 vzoriek, z ktorých 113 nevyhovelo, čo predstavuje 47-percentný podiel.