Slovenské zdravotníctvo si vylepšilo meno v zahraničí

23.10.2012

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Slovenský zdravotnícky systém sa tento rok umiestnil v rebríčku European Health Consumer Index (EHCI) na 16. mieste spomedzi hodnotených 34 krajín v Európe.

Posun Slovensko zaznamenalo najmä pri čiastočnom zlepšovaní transparentnosti, informovanosti pacienta, ale aj v skracovaní čakacích lehôt. V roku 2009 sa Slovensko v tomto medzinárodnom porovnaní umiestnilo na 26. mieste.

„Slovensko je, čo sa týka zlepšovania zdravotníckeho systému, príkladom minimálne v rámci krajín strednej a východnej Európy,“ konštatuje autor indexu, švédsky expert, Johan Hjertqvist.

Toto hodnotenie odznelo v utorok na podujatí venovanom konkurencii v zdravotnom poistení, ktoré v Bratislave zorganizovalo Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR v spolupráci s Health Policy Institute.

Holanďania opakovane najlepší

Slovenské zdravotníctvo sa tento rok podľa J. Hjertqvista v EHCI umiestnilo aj pred krajinami, ako je Estónsko, Slovinsko, či Maďarsko alebo Španielsko a Portugalsko. Pozíciu najlepšieho systému zdravotníctva opakovane obhájilo Holandsko.

„Jedna zo základných charakteristík úspešného holandského systému je oddelenie nákupcu a poskytovateľa služieb, pričom tam existuje konkurencia medzi poisťovňami. Teda presne to, čo momentálne vyvlastnením poisťovní plánuje vláda opäť zrušiť,“ upozorňuje prezidentka ZZP Katarína Kafková.

V roku 2007 bolo Slovensko v rebríčku EHCI na 23. mieste z 29 porovnávaných európskych krajín. Posun od roku 2007 sa dá podľa prezidentky ZZP pripísať aj pôsobeniu súčasných poisťovní.

„Informovanosť pacienta, či tlak na transparentnosť, ktoré nám v rebríčku EHCI pomohli, sú zmeny, na ktoré tlačia najmä súkromné poisťovne,“ uvádza Katarína Kafková. Ako dodáva, samozrejme slovenské zdravotníctvo je ešte najmä z pohľadu pacienta na míle vzdialené od holandského, ale ukazovatele, ako je EHCI, jasne potvrdzujú správnosť zvolenej cesty.

Správna cesta

Aj holandský systém má však podľa odborníkov svoje obmedzenia. „Samozrejme, ani systém v Holandsku nie je dokonalý, priebežne hľadáme spôsob, ako ho vylepšovať. Systém zdravotného poistenia vo všeobecnosti nemôže zostať stáť na mieste,“ pripúšťa senior manažér medzinárodnej divízie zdravotníctvo skupiny Achmea Ryan Florijn.

Aktuálne vydanie indexu EHCI z roku 2012 hodnotí 34 štátnych zdravotných systémov prostredníctvom 42 ukazovateľov pokrývajúcich päť oblastí, ktoré majú pre konzumentov zdravotnej starostlivosti kľúčový význam.

Ide o práva a informovanie pacientov, čakacie doby na liečenie, výsledky liečby, prevencia / rozsah a dosah poskytovaných služieb a farmaceutické prípravky.

Index je zostavený pomocou výstupov verejnej štatistiky, pacientskych ankiet a nezávislého výskumu zakladateľom, ktorým je švédsky think-tank HCP (Health Consumer Powerhouse).