Slovenskí farmári majú hlavu v smútku, trápi ich veľké sucho

28.3.2012

BRATISLAVA 28. marca (SITA) – Dlhotrvajúce sucho robí farmárom vrásky na čele. Počasie už podľa poľnohospodárov stihlo poškodiť budúcu úrodu ozimín, či už repky olejnej alebo ozimnej pšenice.

Marcové sucho, ktoré nadviazalo na suchú jeseň, je podľa farmárov kritické aj pre vzchádzanie plodín vysievaných na jar, a to predovšetkým kukurice, jačmeňa a cukrovej repy.

Podľa hovorcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislava Nemca je situácia zatiaľ najhoršia na juhu a juhozápade Slovenska, kde majú so suchom najväčšie problémy. Veľa farmárov robilo vyorávky ozimín už na jeseň minulého roka. Niektorí z nich ich tak stihli nahradiť inými plodinami. „Spôsobilo im to však náklady, ktoré im už nikto nevráti,“ skonštatoval Nemec.

Problémom v takýchto situáciách je aj kritický stav závlahových systémov. Z celkovej osevnej plochy 1,2 mil. hektára je oficiálne zavlažovaná asi štvrtina. „V skutočnosti je to oveľa menej,“ uviedol Nemec. Ako dodal, „nikto nevie, koľko ich vlastne je.“ Väčšina zo závlahových systémov je totiž nefunkčná alebo rozkradnutá, prípadne je napojená na dávno vyschnuté zdroje. „Ak aj niekto disponuje závlahovými systémami, značne mu to zdražuje výrobu,“ skonštatoval.

Farmári by privítali, ak by sa počasie umúdrilo a prišli by zrážky. „Ale nie príliš intenzívne, aby plodiny neboli poškodené z prílišnej vlhkosti,“ uviedol. Podľa Nemca je však predčasné hovoriť o tom, aká bude tohtoročná úroda. „Napríklad v roku 2010 všetko nasvedčovalo tomu, že bude vysoká, no potom prišli prívalové dažde, ktoré ju poškodili,“ uzavrel Nemec.