Slovenskí motoristi sa môžu tešiť na lacnejšie tankovanie

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí motoristi by mali od piatku tankovať lacnejšie benzíny a naftu. Ako informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk, čerpacie stanice na Slovensku začali znižovať ceny pohonných látok v priemere o jeden cent za liter.

„Predpokladáme, že do začiatku budúceho týždňa upraví ceny benzínov a nafty väčšina púmp,“ dodal Novotný. Po znížení cien bude najpredávanejší benzín 95 Natural stáť v priemere 1,51 eura za liter. Priemerná cena nafty klesne pod úroveň 1,385 eura za liter.

Dôvodom poklesu cien pohonných látok na Slovensku je vývoj ich cien tento týždeň na burze v holandskom Rotterdame. „Ceny benzínov a nafty tam klesli na hodnoty zo začiatku júla. V tom čase sa na Slovensku predávali benzíny a nafta v priemere o štyri centy za liter lacnejšie,“ doplnil Novotný.

Slovenskí motoristi sa môžu budúci týždeň tešiť aj na ďalšie znižovanie cien benzínov. „Na základe dlhodobého porovnania vývoja cien pohonných látok na Slovensku a v Rotterdame sa ukazuje, že benzíny majú pre zlacnenie k dispozícii ešte ďalšie približne 3 centy za liter,“ uviedol Novotný. Cena nafty sa pravdepodobne už budúci týždeň znižovať nebude. „Jej ceny vo svete by museli pokračovať v poklese aj budúci týždeň,“ konštatoval Novotný.

Aktuálne zlacnenie je v prípade benzínov štvrté v tomto roku. Nafta tento rok zlacňovala vrátane aktuálneho poklesu cien osemkrát. Ceny pohonných látok na Slovensku stúpli v tomto roku trikrát.

Ceny väčšiny pohonných látok mierne vzrástli

Spotrebiteľské ceny väčšiny pohonných látok v 31. týždni v porovnaní s predchádzajúcim týždňom mierne vzrástli.

Ako informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), cena natural 95-oktánového benzínu sa v priemere zvýšila o 0,07 %, cena natural 98-oktánového benzínu o 0,06 % a LPG o 0,28 %. Jedine ceny motorovej nafty sa v medzitýždennom porovnaní nezmenili.

Priemerná cena 95-oktánového benzínu tak v 31. týždni bola na úrovni 1,518 eura za liter. Za 98-oktánový benzín zaplatili motoristi v priemere 1,671 eura za liter. Priemerná cena motorovej nafty sa v sledovanom týždni pohybovala na úrovni 1,394 eura za liter. Liter LPG stál v priemere 0,716 eura.

Na záver roku 2012 sme za 95-oktánový benzín platili 1,502 eura za liter a za 98-oktánový benzín 1,642 eura za liter. Liter nafty stál 1,433 eura a za LPG sme platili 0,738 eura za liter.

Priemerná cena 95-oktánového benzínu na konci roka 2011 dosiahla hodnotu 1,456 eura za liter, 98-oktánový benzín sa predával po 1,590 eura za liter, cena nafty bola 1,412 eura za liter a LPG stálo 0,705 eura za liter.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...