Slovensko bude podporovať najmä rozvoj jadrovej energie

27.9.2012

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Slovensko sa v najbližšom období v rámci energetiky zameria na rozvoj jadrovej energie a obnoviteľných zdrojov.

„Počítame so zvýšením podielu jadrovej energie a obnoviteľných zdrojov. Tieto dve komodity budeme v najbližšom období podporovať,“ povedal na medzinárodnej konferencii SES 2012 minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Jadrové elektrárne budú podľa ministra tvoriť základ v bilancii elektrizačnej sústavy ako dôležitý prvok pri zaistení bezpečnosti zásobovania elektrinou a trvalo udržateľného rozvoja. „Obnoviteľné zdroje možno považovať za doplnkové zdroje, ktoré znižujú závislosť od dovozu primárnych palív,“ dodal Malatinský. Podľa ministra najväčší potenciál z obnoviteľných zdrojov má na Slovensku stále biomasa.

Inštalovaný výkon elektrární Slovenska bol v minulom roku na úrovni 8 152 megawattov. Z toho tepelné elektrárne mali podiel viac ako 33 %, vodné elektrárne vyše 30 %, jadrové elektrárne takmer 24 % a necelých 13 % obnoviteľné zdroje.

Na výrobe elektriny sa však najviac vlani podieľali jadrové elektrárne s podielom takmer 55 %. Nasledovali tepelné elektrárne s vyše 20-percentným podielom, vodné elektrárne s viac ako 14-percentným podielom a obnoviteľné zdroje s necelým 11-percentným podielom. V minulom roku sa na Slovensku celkovo vyrobilo viac ako 28 terawatthodín elektrickej energie.