Slovensko chce na odstávku Bohuníc 300 miliónov z Bruselu

29.5.2012

BRATISLAVA 29. mája (WEBNOVINY) – Na podporu ukončenia prevádzky jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice chceme od Európskej komisie získať aspoň 300 miliónov eur.

Vyhlásil to šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák po dnešnom rokovaní európskych ministrov zahraničných vecí v Bruseli. Komisia je však ochotná podporiť odstávku len sumou 115 mil. eur.

„My sme vyčíslili a odovzdali komisii náš výpočet nákladov, ktorý hovoril o 425 mil. eur, a preto upozorňujeme na to, že ten rozdiel je veľmi veľký a boli by sme radi, keby sme dostali aspoň 300 mil. eur,“ poznamenal Lajčák.

Tému atómky v Bohuniciach otvoril aj slovenský premiér Robert Fico počas svojej aprílovej návštevy Bruselu, keď predsedovi Európskej komisie José Manuelovi Barrosovi oznámil, že na odstávku elektrárne chceme viac peňazí.

Komisia v novembri minulého roku navrhla dať z prostriedkov Európskej únie ďalších viac než sto miliónov eur do roku 2017 na podporu ukončenia prevádzky jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice.

Okrem Slovenska by peniaze z celkového navrhnutého balíka vo výške 500 miliónov eur mali získať ešte Bulharsko a Litva.

Slovensko celkovo od Európskej komisie počas rokov 2007 až 2013 získa na vyradenie jadrových reaktorov 613 mil. eur. K uzavretiu daných elektrární sa trojica krajín zaviazala v prístupových zmluvách. EÚ zasa sľúbila, že prispeje na ich vyradenie z prevádzky.