Slovensko chránia pred recesiou autá a elektronika

29.8.2012

BRATISLAVA 29. augusta (WEBNOVINY) – Ekonomická depresia šíriaca sa zo západnej Európy vytvára čoraz väčšie problémy pre malé a otvorené ekonomiky v strednej Európe, pričom Maďarsko a Česká republika sú teraz v recesii.

Avšak Slovensko, ktoré je najmenšou a najotvorenejšou ekonomikou v strednej Európe, pokračuje vpred. Uviedol to v článku na svojej internetovej stránke denník Financial Times (FT).

Za druhý štvrťrok krajina vykázala medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) o 2,7 %, a to hlavne vďaka európskemu automobilovému priemyslu.

Podľa hlavného ekonóma Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa dobré výsledky pochádzajú hlavne z dobrého výkonu dvoch sektorov – výroby áut a elektroniky.

„Celkový rast sa môže pripísať niekoľkým hlavným slovenským priemyselným segmentom, ako je výroba dopravných prostriedkov (42-percentný medziročný rast) a produkcia elektrických zariadení (medziročný rast o 10,3 %),“ napísal Vaňo v správe.

Otázkou je to, ako dlho Slovensko dokáže udržiavať svoj silný výkon, hlavne ak domáci dopyt, maloobchodné tržby a vládne investície prejavujú známky stagnácie alebo poklesu. Reálny rast HDP by sa mal v nadchádzajúcich kvartáloch spomaliť, keďže údaje za najbližšie štvrťroky sa budú porovnávať s vysokou základňou zo záveru minulého roka.

Slovensku sa však stále bude dosť dobre dariť. „Ukazovatele nálady na Slovensku a tiež v eurozóne naznačujú spomalenie. Napriek tomu slovenská ekonomika pravdepodobne za tento rok vykáže rast na úrovni 2 %,“ povedal Martin Baláž, analytik Erste Group.