Slovensko dominuje rastu výroby automobilov v Európe

13.8.2012

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Kým výroba vozidiel v krajinách ako Nemecko, Španielsko či Taliansko v aktuálnom roku poklesne o takmer milión kusov, Slovensko zaznamená rast výroby až o vyše 40 percent oproti vlaňajšku.

Slovensko je tak na čele rebríčka aj v absolútnom vyjadrení s medziročným skokom produkcie v tomto roku až o 260 tisíc áut, hneď za Ruskom, kde sa predpokladá zvýšenie výroby o viac ako 350 tis. vozidiel.

Vyplýva to z prognózy inštitútu Autofacts divízie spoločnosti PwC špecializovanej na automobilový priemysel.

Autofacts zároveň prognózuje na druhý polrok tohto roka nárastu objemu výroby automobilov aj v Číne a Indii. Polepšiť by si mala aj Severná Amerika.

„Severná Amerika naďalej profituje z presunu výrobných závodov z Európy a Japonska kvôli nepriaznivým ekonomickým podmienkam a výmenným kurzom. Tieto presuny montážnych prevádzok len prehĺbili hospodárske ťažkosti na trhoch Európskej únie. Pretrvávajúca dlhová kríza spolu s vysokými fixnými nákladmi na prácu a nadmernými kapacitami spôsobila na tomto trhu chaos a prognózy na rok 2012 hovoria o poklese výroby o 5,3%.“ povedal Jens Hörning, partner PwC Slovensko.

S problémami sa borí aj Japonsko, kde po stratách v dôsledku zemetrasenia a tsunami v roku 2011, zaznamenala výroba krátkodobé oživenie.

Dlhodobé prognózy však nie sú pre krajinu optimistické. Podľa predpovedí Autofacts sa má v roku 2012 v Japonsku vyrobiť 8,8 milióna automobilov, čo predstavuje nárast o 11,9% oproti roku 2011 a zároveň aj najvyššiu úroveň pre zvyšok prognózovaného obdobia do 2016.