Slovensko finišuje na výstavbe plynovodu s Maďarskom

1.11.2013

BRATISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) – Práce na výstavbe plynovodného prepojenia s Maďarskom sú na slovenskej strane prakticky ukončené.

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan, v súčasnosti finišujú prípravné práce na vybudovanie prechodu hraničnej rieky Ipeľ.

“Záverečné práce na slovenskej časti plynovodu súvisia so spojením plynárenských sústav, ktoré je naplánované na polovicu novembra,“ dodal Chuguryan.

Podľa slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, slovenská strana dodržala naplánovaný harmonogram prác, ako aj finančný plán. „Testovacia prevádzka plynovodu by mala začať v druhej polovici budúceho roka, začiatok komerčnej prevádzky je naplánovaný na 1. január 2015,“ doplnil Chuguryan. Slováci použili na výstavbu plynovodu takmer 1 300 kusov potrubí v celkovej dĺžke 19,3 kilometra. Hmotnosť použitej ocele sa pohybovala na úrovni štyroch miliónov kilogramov.

Plynovodné prepojenie o dĺžke 115 kilometrov bude spolu s kompresorovou stanicou, ktorá má byť vybudovaná na maďarskej strane, celkovo stáť približne 160 mil. eur. Plánovaná finančná podpora v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu je 30 mil. eur. Plánovaný obojsmerný plynovod bude mať ročnú kapacitu 5 miliárd kubických metrov. Plynovodné prepojenie spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Strategický význam projektu pre Slovensko spočíva aj v zabezpečení prístupu krajiny k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.