Slovensko je ekonomicky slobodnejšie, než vlani

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Postavenie Slovenska sa v tohtoročnom hodnotení ekonomickej slobody zlepšilo.

Aktuálny Index ekonomickej slobody, ktorý vypracúva americká organizácia The Heritage Foundation v spolupráci s redakciou denníka The Wall Street Journal, dosiahol pre Slovensko úroveň 68,7 %, čo predstavuje v porovnaní s vlaňajškom lepšie hodnotenie o 1,7 percentuálneho bodu.

Slovensko tak zlepšilo svoje postavenie v rebríčku o deväť priečok a umiestnilo sa na 42. priečke z celkovo 177 hodnotených krajín.

Najslobodnejší je opäť Hongkong

„V roku 2013 sa najslobodnejšou ekonomikou sveta stal opäť Hongkong, ktorý si tento titul udržiava už od roku 1995. V prvej päťke rebríčka sa umiestnili ešte Singapur, Austrália, Nový Zéland a Švajčiarsko,“ informuje Nadácia F. A. Hayeka, ktorá je partnerom projektu.

Dáta využité pri zostavovaní aktuálneho indexu sú za rok 2011, pričom ich zber bol ukončený v septembri 2012. Zlepšené hodnotenie za rok 2011 tak tvorcovia indexu odôvodnili najmä konsolidačným úsilím minulej vlády Ivety Radičovej a ňou prijatou novelizáciou Zákonníka práce.

Pohoršili sme si pre menovú stabilitu

„Naopak, zhoršenú známku sme pre problematickú situáciu v eurozóne dostali za menovú stabilitu. Slabé hodnotenie si Slovensko opäť odnieslo i za ešte stále vysokú úroveň korupcie,“ uvádza Nadácia F. A. Hayeka.

Vzhľadom na súčasnou vládou schválené zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia, opätovne novelizovaný Zákonník práce a celkové zhoršenie podnikateľského prostredia je pritom podľa nadácie možné očakávať, že sa v budúcoročnom indexe Slovensko opäť prepadne na nižšie priečky.

V porovnaní s krajinami strednej Európy sa Slovensko umiestnilo presne v strede, a to pred 57. Poľskom a 48. Maďarskom a s istým odstupom po 29. Českej republike a 25. Rakúsku. „Zo správy vyplýva, že ekonomická sloboda sa vo všetkých krajinách regiónu, s výnimkou Maďarska, zvýšila,“ uvádza Nadácia F. A. Hayeka.

Ekonomická sloboda sa skúma v 177 krajinách

Americká organizácia The Heritage Foundation v spolupráci s redakciou denníka The Wall Street Journal vypracúva analytickú štúdiu Index ekonomickej slobody každoročne od roku 1995. Skúmajú v nej úroveň ekonomickej slobody v 177 krajinách sveta.

Index definuje ekonomickú slobodu ako „obmedzenosť vládneho vplyvu na rozhodovanie o produkcii, alebo spotrebe tovaru a služieb nad rozsah nevyhnutný na zachovanie slobody samotnej“.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...