Slovensko má druhú najvyššiu medziročnú infláciu v eurozóne

BRATISLAVA 29. februára (WEBNOVINY) – Slovenská republika evidovala v januári druhý najvýraznejší medziročný rast spotrebiteľských cien spomedzi krajín eurozóny.

Medziročná inflácia meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) bola v januári v eurozóne na úrovni 2,6 % a v rámci celej EÚ sa nachádzala na úrovni 2,9 %.

V SR medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien dosiahlo 4,1 %, čo bol po Estónsku (4,7 %) druhý najvýraznejší rast v 17-člennej menovej únii. Medzimesačne ceny na Slovensku vzrástli o 1,5 %, zatiaľ čo v eurozóne klesli o 0,8 % a v rámci celej EÚ sa znížili o 0,6 %. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Najnižšia medziročná inflácia bola v januári vo Švédsku (0,7 %), Írsku (1,3 %) a na Malte (1,5 %). Najviac sa ceny oproti januáru minulého roka zvýšili v Maďarsku (5,6 %), Estónsku (4,7 %), Poľsku a Slovensku (zhodne o 4,1 %). V rámci eurozóny medziročne zdraželo najmä bývanie (4,5 %), doprava (4,4 %) a alkohol a tabak (3,8 %).

Znížili sa ceny telekomunikácií (-2,4 %), mierne zdražela rekreácia a kultúra (0,7 %), ako aj odevy (0,9 %). Medzimesačne v januári zdražela hlavne doprava (1 %), bývanie (0,9 %). Oproti decembru klesli ceny odevov (-14,1 %) a rekreácie a kultúry (-0,2 %).

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...