Slovensko má najväčšiu penetráciu bezkontaktných kariet

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Slovensko je krajinou s najväčšou penetráciou bezkontaktných platobných kariet v Európe. Informovala o tom Tatra banka, ktorá na bezkontaktnej technológii spolupracuje so spoločnosťou Visa.

“Slovensko je pre Visa Europe veľmi zaujímavou krajinou. Takmer 10 % z Visa transakcií je zrealizovaných bezkontaktne. Je to trh, kde sa bezkontaktné platby skutočne dobre rozbehli,“ uviedla Sandra Alzetta, Senior Vice President Mobile Business Unit spoločnosti Visa Europe.

Slováci spravia mesačne podľa vyjadrení Tatra banky viac ako milión bezkontaktných transakcií. To je spôsobené aj tým, že Slovensko má podľa banky najvyššiu penetráciu bezkontaktných kariet a druhú najväčšiu penetráciu bezkontaktných platobných terminálov v Európe.

Obyvatelia Európskej únie uskutočnili v máji 2013 spoločne 25 miliónov transakcií. „Vzhľadom na veľkosť Slovenska je teda zrejmé, že Slovákov používanie bezkontaktných kariet baví,“ uviedla Tatra banka.

Tatra banka za necelé tri roky vydala 627 tisíc bezkontaktných platobných kariet z celkových približne 1,43 milióna na Slovensku. Tým podľa vyjadrení získala 44-percentný trhový podiel. Kým v roku 2011 klienti Tatra banky bezkontaktne zaplatili v hodnote 3,3 mil. eur, v roku 2012 to už bolo 16,5 mil. eur. „Bezkontaktné karty tak zásadne odbúravajú počet mincí v obehu, keďže ich klienti využívajú skôr na malé transakcie v priemernej hodnote 9 eur,“ uviedla Tatra banka.

Pred vyše dvadsiatimi rokmi prišli na Slovensko prvé platobné karty, ktoré boli technologicky veľmi jednoduché, keď obsahovali iba magnetický prúžok. Na začiatku nového milénia začali banky poskytovať platobné karty s čipom, prišlo platenie aj cez internet a po roku 2005 sa začala vo svete rozširovať bezkontaktná technológia. Na Slovensko prišla v lete 2008. Nový spôsob platenia predstavila vtedy ako prvá v spolupráci s MasterCard spoločnosť Volksbank, v súčasnosti Sberbank. Tatra banka uviedla bezkontaktné platobné karty v roku 2010.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...