Slovensko-maďarský plynovod sa začne stavať v marci

10.12.2012

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Plynovodné prepojenie Slovenska s Maďarskom sa začne na slovenskej strane stavať v marci budúceho roka.

Prevádzkovateľ slovenskej prepravnej siete plynu, spoločnosť Eustream, v súčasnosti vybrala víťazov verejného obstarávania potrubného materiálu a prác na vybudovanie slovensko-maďarského plynovodného prepojenia.

“Sme opäť o krok bližšie k vybudovaniu slovensko-maďarského plynovodu. Verím, že i naďalej všetko pôjde podľa plánu a na komerčnú prepravu budeme pripravení do konca roku 2014,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti Eustream Jean-Luc Rupp.

Víťazom tendra na zabezpečenie prác súvisiacich s výstavbou slovenskej časti slovensko-maďarského prepojenia sa stala spoločnosť BMS Bojnanský, s r.o.

Hlavnými dodávateľmi potrubného materiálu sa stali ThyssenKrupp Mannex GmbH, Nemecko, Gaspipe, s.r.o., Slovensko, Metinvest International SA, Švajčiarsko a RMA Kehl GmbH, Nemecko.

Plynovodné prepojenie o dĺžke 115 kilometrov, z ktorých 20 kilometrov povedie cez slovenské územie, bude spolu s kompresorovou stanicou, ktorá má byť vybudovaná na maďarskej strane, celkovo stáť približne 160 mil. eur. Plánovaná finančná podpora v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu je 30 mil. eur.

Plánovaný obojsmerný plynovod bude mať ročnú kapacitu 5 miliárd kubických metrov. Plynovodné prepojenie spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Strategický význam projektu pre Slovensko spočíva aj v zabezpečení prístupu krajiny k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.