Slovensko by mohlo dostať viac peňazí od Európskej únie

28.2.2012

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Slovensko by mohlo v ďalšom programovom období získať od Európskej únie viac financií.

Na pondelkovej tlačovej besede po rokovaní s európskym komisárom pre regionálnu politiku Johannesom Hahnom to povedal minister dopravy Ján Figeľ.

Podľa Figeľa by sme na roky 2014 až 2020 mohli získať približne 14,2 mld. eur, čo je približne o 2,7 miliardy eur viac oproti súčasnému obdobiu. „Koľko pôjde na ktoré programy, resp. koľko bude programov, to je téma, ktorú bude riešiť budúca vláda,“ povedal Figeľ.

Zo sumy 11,498 mld. eur, ktoré môže Slovensko využiť z eurofondov v rámci terajšieho sedemročného programového obdobia, sme ku koncu januára vyčerpali len 2,895 mld. eur. „Zostáva nám vyčerpať 8 miliárd na štyri roky,“ uviedol minister. Spolu s komisárom Hahnom sa však zhodol na tom, že rozhoduje aj podiel zazmluvnených eurofondov, ktorý u nás predstavuje takmer 70 %.

„Pridať by mali hlavne tí, ktorí zaostávajú, či už je to informatizácia, vzdelávanie, či životné prostredie,“ skonštatoval Figeľ. Podľa Figeľa využívanie eurofondov spomalila aj výmena vlád. Tá súčasná totiž prehodnocovala stratégiu čerpania eurofondov, ktorá bola pripravená ešte za druhej vlády Mikuláša Dzurindu. „To vždy znamená dodatočné časové nároky, pretože tento rámec musí odsúhlasiť Európska komisia,“ uzavrel Figeľ.